سرگذشتی برای اپل !

مهم‌ترین مرحله در معرفی یک محصول تازه، روز ارائه آن است. تقریبا همه ارائه‌هایی که امروزه ترند هستند 10 سال پیش با ارائه جذاب استیو جابز کلید خوردند. تا سال 2007 شیوه ارائه‌ محصولات جدید در حد یک نشست‌خبری ساده بوده، حتی برای محصولات انقلابی مهم هم مراسم کوچکی گرفته می‌شد اما اپل این شیوه را متحول کرد. اپل 10 سال پیش برای اولین موبایل خود مراسمی گرفت که تماشای آن امروز هم خالی از لطف نیست.

استیو جابز که شاید بتوان او را استاد ارائه نامید در ابتدای این مراسم پرچمداران آن زمان را در گزارش خود نشان داد و از همه آنها یک ایراد مشترک گرفت و گفت که همه آنها یک قسمت صفحه کلید ثابت دارند که کاملا اضافی است و باعث شده تا اندازه صفحه نمایش کوچک باشد و حتی زمانی که به صفحه کلید نیاز ندارید بخشی از صفحه موبایل شما را به خودش اختصاص داده است. همچنین درباره رابط کاربری آنها گفت که چقدر کار ‌کردن با آن مشکل است. استیو جابز در ادامه مراسم گفت قصد دارد از سه دستگاه رونمایی کند. ابتدا یک آی‌پاد (دستگاه پخش موسیقی)، یک دستگاه گشت‌وگذار در اینترنت و یک تلفن همراه که این صحبت‌ها همه حضار را به وجد آورد. استیو جابز سپس ارائه‌اش را به اوج خود رساند و گفت هر سه دستگاه‌، یک دستگاه هستند و این دستگاه جدید آی‌فون نام دارد.

 

 

آی‌فون بی‌شک یکی از محصولات انقلابی 10 سال اخیر است. این موبایل به قدری از زمان خود جلوتر بود که معرفی آن به تنهایی کافی نبود و استیو جابز مراسم معرفی آن را به مراسم آموزش تغییر داد و به حضار توضیح داد که چگونه باید قفل صفحه آن را باز کنند یا چگونه با آن تماس بگیرند. برای مثال هم خودش با تیم‌کوک و جانی آیو در سالن تماس گرفت تا به این ترتیب نخستین تماس رسمی آی‌فون ثبت شود. اولین آی‌فون اپل که آی‌فون 2G نام گرفت در زمان خود با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد به‌طوری که در مجله تایم این دستگاه بهترین نوآوری سال شناخته شد. آی‌فون 2G مجهز به صفحه‌نمایشی 5/ 3اینچی با کیفیت وضوح ۴۸۰ در ۳۲۰ پیکسل و نمایش ۱۶ میلیون رنگ بود. دوربین این تلفن همراه ۲مگاپیکسل بود که در زمان خود و در مقایسه با دیگر برندها عکس‌های درخور توجهی ثبت می‌کرد. ظاهر این تلفن نیز با آرم براق اپل که در پشت آن به چشم می‌خورد، جذابیت ویژه‌ای داشت. این تلفن فقط در رنگ نقره‌ای عرضه شده بود، رنگی که استیو جابز در تولید و طراحی محصولاتش به آن توجه ویژه‌ای داشت.

پس از آن نوبت به آی‌فون‌های 3G و 3GS رسید که به مرور مخاطبان بیشتری یافتند و زمانی بود که صاحب آی‌فون بودن برای اغلب دوستداران تکنولوژی به‌نوعی تبدیل به یک آرزو شده بود. استیو جابز همچنان تاخت و همه رقبای خود را که به‌سختی می‌توان نام رقیب را بر آنها گذاشت، جا گذاشت. آی‌فون‌های 4 و پس از آن 4G هم در سال‌های بعد ظهور کردند و همچنان بر محبوبیت اپل افزودند. هریک به‌نوعی با نوآوری‌های ویژه و با قابلیت‌های فنی و حتی ظاهری چشمگیر به سیل مخاطبان افزودند. آی‌فون ۵ آخرین آی‌فونی بود که استیو جابز طراحی کرده است. این آی‌فون که با نسخه پیش از خود چه از لحاظ مشخصات فنی و چه ظاهر قابل مقایسه نبود بسیاری از افراد را از دیگر برندها و به‌طور کلی از سیستم‌عامل اندروید به سمت خود کشاند. تا پیش از این برخی افراد، جدا از قیمت بالای این دستگاه‌ها، به دلیل ناشناخته ‌بودن سیستم‌عامل آی‌او‌اس ترجیح می‌دادند آی‌فون را از دور تحسین کنند و به داشتن دستگاهی با سیستم‌عامل اندروید بسنده می‌کردند. ولی به‌مرور دیگر کمتر کسی دیده می‌شد که یا آی‌فون را نخریده باشد یا قصد خرید آن را نداشته باشد.

این اتفاق هنگام ظهور آی‌فون ۶ کاملا مشهود بود و محبوبیت این برند و تلفن‌های همراهش به حدی رسید که حتی کسانی که چندان در حوزه تکنولوژی‌های مربوط به تلفن‌ها سررشته نداشتند و درواقع تفاوت اندروید و آی‌او‌اس را به سختی می‌توانستند تشخیص بدهند رویای خریدن آی‌فون در سر داشتند و برای برخی هم کار به جایی رسیده بود که به محض خرید آی‌فون ۶ خود عکسی در شبکه‌های اجتماعی می‌گذاشتند تا هرچه زودتر به دوستانشان اعلام کنند که حالا دیگر صاحب یک آی‌فون شده‌اند. آی‌فون ۶ به همراه آی‌فون ۶ پلاس معرفی شد و در واقع از آن سال به بعد اپل آی‌فون‌های خود را در دو نسخه با دو سایز متفاوت عرضه می‌کرد. آی‌فون ۶ پلاس سروصدای بسیاری به راه انداخت و در کنار موافقان همیشگی، مخالفان بسیاری هم داشت. این عده بر آن بودند که مدیر جدید اپل یعنی تیم‌کوک به عقاید استیو جابز وفادار نمانده است. استیو جابز همیشه بر این عقیده بود که تلفن‌همراه باید به اندازه‌ای باشد که بتوان با یک دست با آن کار کرد. با این حال شرایط به گونه‌ای پیش رفت که همه تلفن‌های هوشمند به سمت بزرگ‌تر شدن رفتند و موضوع مهم اینجاست که مخاطبان هم به موبایل کوچک قانع نبودند.

 

 

با این حال در نهایت معلوم نیست که اگر استیو جابز زنده بود با آن روحیه‌ای که همیشه جلوتر از دیگر تولید‌کنندگان فکر می‌کرد و بر آن بود که نیاز مخاطب را تولیدکننده می‌تواند تشخیص بدهد، نه خود مخاطب، چه محصولی عرضه می‌کرد و حالا کار اپل به کجا رسیده بود. کمپانی اپل حالا دیگر آن جلال و شکوه گذشته را ندارد و هر سال محصولی عرضه می‌شود که چند ماه قبل همه تصاویر و ویژگی‌های آن درز کرده و خصوصیت چشمگیری در آن دیده نمی‌شود. مراسم معرفی آی‌فون نیز هیجان گذشته را ندارد. این موضوع را حتی از صدای بی‌رمق تشویق حاضران در برنامه نیز می‌توان فهمید. با همه اینها نه‌تنها طرفداران پروپاقرص اپل بلکه طرفداران قدیمی این کمپانی که حالا دیگر دلسرد شده‌اند، منتظر کورسوی امیدی هستند که ببینند شاید در مراسم ده‌سالگی آی‌فون، گوشی جدید بتواند یاد روزهای گذشته اپل را زنده کند و با خلاقیت و نوآوری ویژه خود همان اپلی بشود که مایه افتخار طرفدارانش است، نه مایه سرشکستگی‌اش.

در این مدت 10 سال همواره چند ماه پیش از معرفی آی‌فون سیل حدس و گمان‌ها و شایعه‌ها به راه بود. در سال‌های نخست برخی حدس و گمان‌ها درست از آب درمی‌آمد و برخی هم اشتباه، ولی هرچه به سال‌های اخیر نزدیک‌تر شده‌ایم آمار حدس و گمان‌های اشتباه هم رو به افول رفت و می‌توان گفت در دو نسل اخیر آی‌فون‌های جدید، همه قبل از معرفی می‌دانستیم چه قرار است ببینیم و درواقع هنگام معرفی ویژگی یا مورد خاصی که مانند گذشته چشم‌ها را خیره و توجه مخاطبان را به خود جلب کند، دیده نشده است. این موضوع البته قرار است درباره آی‌فون ۸ تغییر کند. تاکنون حدس و گمان‌هایی درباره آخرین محصول این کمپانی از قبیل صفحه نمایش 5/ 8 اینچی OLED و رابط لایتنینگ مبتنی‌بر USB نوع C، باتری ۲۷۰۰ میلی‌آمپری درز کرده است. شایعاتی هم درباره پشتیبانی از شارژ بی‌سیم درباره این محصول درز کرده که معلوم نیست تا چه حد واقعیت داشته باشد. البته حتی اگر هم واقعیت داشته باشد، موضوع ویژه و درواقع خلاقیتی محسوب نمی‌شود و حالا اغلب کمپانی‌های تولید‌کننده تلفن همراه از این قابلیت در محصولات خود استفاده می‌کنند.

درباره سنسور اثر انگشت نیز اخبار دقیقی منتشر نشده و ظاهرا اپل هنوز تصمیم نگرفته در این‌باره چه کند. برخی شایعات بر آن هستند که سنسور اثرانگشت در پشت دستگاه نخواهد بود. در ماکتی که چند روز پیش منتشر شده در جلوی دستگاه خبری از دکمه فیزیکی هوم نیست تا حسگر اثر انگشت را در خود جای دهد. در پنل پشتی نیز هیچ اثری از آن دیده نمی‌شود و ظاهرا این ماکت بر اساس نظریه مجهز‌شدن آی‌فون 8 به حسگر اثر انگشت نوری ایجاد شده است. به هر حال هرچه هست، هیچ‌یک از این اخبار و تصاویر منتشر‌شده موثق نیستند و باید تا روز معرفی منتظر ماند. موضوع قابل توجه در این میان این است که کمپانی اپل امسال به بهانه تولد ده‌سالگی آی‌فون می‌خواهد تحسین و تعجب مخاطبان را برانگیزد. البته این امر کار را برای اپل سخت کرده چراکه حالا دیگر همه بیشتر از سال‌های گذشته منتظر رویدادی شگفت‌انگیز هستند و توقع‌های بسیاری دارند. باید دید این کمپانی آیا می‌تواند در این راه موفق بشود یا بازهم می‌خواهد بخشی از مخاطبان را ناامید کند.

29 دیدگاه

 • Marlin / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 12:47 ب.ظ

  I can’t stand football winstrol for sale I want to root for Freeman: Risks like this take guts. And only a chef with a serious grasp of culinary language could subvert it with this much glee. But we’re the ones who have to consume the results of his experiments.

 • Brooklyn / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 12:05 ب.ظ

  About a year milligrams abbreviation plural Herbs aside, Woodley is keeping as busy as a young actress could possibly be. In addition to “Divergent,” she’ll appear in indie film “The Spectacular Now” and Gregg Araki’s “White Bird in a Blizzard” and will soon begin filming “The Fault in Our Stars.”

 • Bernie / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 11:23 ق.ظ

  I was made redundant two months ago atarax anti itch lotion uses in tamil — And on Friday, a report of a foul odor at an East Cleveland home led police to the discovery of one body and the arrest of a suspect, who engaged authorities in a standoff. Two other bodies were found in the same neighborhood Saturday — one in a backyard and the other in the basement of a vacant house. The three bodies, all female, were wrapped in trash bags. A 35-year-old registered sex offender was in custody Sunday but hasn’t been charged. Mayor Gary Norton said the suspect made comments that he might have been influenced by Sowell. Police Chief Ralph Spotts says he believes searchers could uncover one or two more bodies.

 • Freeman / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 10:41 ق.ظ

  I’m happy very good site ethinyl estradiol and norethindrone Until then, however, the furniture company owned by Johnny Wu and his father will continue to face challenges. While we spoke, Geng took a call reporting that a team sent to install furniture at a hotel had been told to hurry up in order to meet their deadline.

 • Jerrold / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 9:58 ق.ظ

  My battery’s about to run out driclor amazon uk But such an incident very well could have occurred in a densely populated area; Marine Corps Air Station Futenma is right in the middle of an urban center in the southern end of the island. This would create a much sharper rift between Japanese authorities and the U.S. government, says Snitch.

 • Colby / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 9:15 ق.ظ

  The manager hemp2o target Ludwig Mies van der Rohe’s pupil A. James Speyer designed the primary house. It was built in 1953 for textile designer Ben Rose. David Haid designed the seemingly shatterable glass pavilion, and that was added in the ’70s.

 • Raymond / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 8:31 ق.ظ

  I’m originally from Dublin but now live in Edinburgh panadol untuk datang bulan 20.          I won onthe main Lotto draw and have already given my Lotto ticket to my retailer toclaim my prize.  I have now won on TheIndependent £70,000 Reader Promotion, what should I do?

 • Freeman / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 7:49 ق.ظ

  Thanks funny site sporanox ricetta It is terrible to hear that more innocent lives are lost at the hands of Wahhabis. They believe in complete destruction of any system and anybody. They have been killing Muslims–particularly Shias–for decades and now they move on to Christians. Their center is Saudi Arabia govt, Qatar govt, and all those other countries wanting to attack Syria. Why are we helping and supporting these terrorists? Why don’t we protest at the Saudi Embassy at the very least? Have you heard of the conditions Christians and Shias are in living in Saudi? Why are we against Iran which is against these terrorists and by law protects Jews and Christians and Zoroastrians? Why haven’t we heard of terrorists linked to Iran? Iran could be a great US ally if we stopped bowing down to Wahhabis–the ones who murder Americans and all other civilized people. Why are we congratulating Pakistan for it’s “peaceful” and “fair” transition of power? Nawaz Sharif is a Saudi puppet and unless something is done about him, don’t expect peace in Pakistan. These attacks need to be publicized so that people know who the perpetrators are.

 • Deshawn / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 7:07 ق.ظ

  I was born in Australia but grew up in England liquid viagra review There is a crispness to them, but they lack that distinctive tactility that allows you to run your fingers across the weft and warp of, say, a £20 note. With the new ones, your fingers simply glide across.

 • Leonardo / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 6:25 ق.ظ

  How would you like the money? is paxil off the market Simpson was convicted on charges including kidnapping, robbery, burglary and assault with a deadly weapon. He was sentenced to nine to 33 years for the 2007 stickup of two memorabilia dealers, Alfred Beardsley and Bruce Fromong.

 • Sergio / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 5:02 ق.ظ

  Have you got any ? ventolin inhaler vs proair The not-for-profit sector is trying to step in. GoodwillIndustries has formed businesses in Detroit that it uses totrain workers. An automotive supply business fills orders forFord, Chrysler and GM, and a company called Green Works stripsdown power generators, mostly from local power company DTEEnergy, for copper and other metals that it sells to customers.

 • Zoey / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 4:21 ق.ظ

  Some First Class stamps can lexapro slow heart rate The company now expects to lose 8.52 yen a share for the sixmonths, narrowing the prior forecast of a loss of 17.15 yen ashare. Sales are forecast at 1.31 trillion yen a share, up from1.27 trillion yen previously.

 • Norbert / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 3:40 ق.ظ

  I can’t get through at the moment propranolol hcl ila fiyat Today Bo Xilai, the former Communist Party Secretary in Chongquing – one of China's biggest cities – came face to face with his former police chief, whose actions precipitated his dramatic fall from grace.

 • Eddie / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 3:00 ق.ظ

  What line of work are you in? isoptin sr 240 mg precio guatemala The average age women get married has now reached 33.8, suggesting those in their thirties have more confidence to make a speech on their big day – which have traditionally left grooms and best men quivering with nerves.

 • Mia / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 2:20 ق.ظ

  Please call back later losartan hidroclorotiazida precio colombia Alan Dershowitz told BBC News that there was “reasonable doubt” about the facts of what happened and blamed a misrepresentation of the facts by the media for the public's expectation of a conviction.

 • Bernard / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 1:39 ق.ظ

  How much were you paid in your last job? promethazine 12.5 mg para que sirve “Unprecedented levels” of growth in the fee-based business of administering benefits for corporations and international growth of the benefits administration business contributed to higher operating costs, it said.

 • Jeffery / اکتبر 27, 2020 در تاریخ 12:39 ق.ظ

  I’m in my first year at university run everything labs plant based protein review Phumpiu noted that Peru’s Fisheries Institute (IMARPE) has been commissioned for a study to assess the extent of the dolphin slaughter and potential damages to the ecosystem. Peru has also designed a National Plan of Action aimed at regulating and penalizing shark-related violations that will take effect in the middle of 2014.

 • Emanuel / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 10:20 ب.ظ

  A book of First Class stamps zovirax dispersible 400 mg dosis In a direct attack on loyalists who waved the union flag while rioting, the Northern Ireland secretary, Theresa Villiers, said: “This sort of behaviour does nothing to promote Britishness or the pro-union cause. Rather it undermines it in the eyes of the overwhelming majority of people here in Northern Ireland and in the rest of the UK.

 • Alex / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 9:41 ب.ظ

  I’m happy very good site nandrolone decanoate vs boldenone undecylenate Asmussen, a former deputy finance minister for Germany, saidthat after successes like a coordinated response to a cyclicaldownturn, an agreement to boost the resources of theInternational Monetary Fund and reform of how it is governed,the G20 now needs to reform itself to be more effective.

 • Darell / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 5:07 ب.ظ

  I like it a lot order fluticasone propionate online The CFTC, once a sleepy agency overseeing agriculturefutures, took on a vastly increased role after the financialcrisis. Under Meister, the CFTC filed a record number of actionsagainst the financial industry.

 • Getjoy / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 4:48 ب.ظ

  Free medical insurance levaquin order “The figures show that wind turbine shares are doing waybetter than solar stocks. They can decouple from the crisis thathas hit some parts of the renewable energy sector,” a tradersaid, adding investors had welcomed the company’s move to scaleback on operations in China and the United States.

 • Nicky / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 4:46 ب.ظ

  We went to university together apo-metronidazole side effects “Everyone knows it was intentional and I don’t understand why he’s left in the game and then to give us a warning? Brian and I have a long history together back in A ball, Double A, and I respect him. But that was wrong and the one thing you can’t do is you can’t start changing the system because maybe you don’t like it.”

 • Hayden / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 4:00 ب.ظ

  How do I get an outside line? trazodone mg for insomnia PwC expects about 40 billion pounds ($63.3 billion) to bereturned to LBIE’s creditors, including near 23 billion poundsfor trust claimants and about 16 billion pounds for up to 3,400unsecured creditors.

 • Rogelio / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 4:00 ب.ظ

  Is this a temporary or permanent position? permethrin 5 over the counter canada The profit figure, however, lagged forecasts and analysts said the sales growth was likely to be short-lived. Sales for the July-September quarter are expected to remain little changed from the previous quarter and few new products are in the pipeline.

 • Pablo / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 3:15 ب.ظ

  Children with disabilities kamagra 100mg kvinnor A big sign of the change? The simple fact that they’re even holding a camp this week. Because the Americans won gold in London last summer, they do not have to participate in any qualifying tournaments this summer for the 2014 World Cup in Madrid.

 • Bryant / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 3:15 ب.ظ

  I’d like to change some money duratia 60 “Aficionados are going to look at this approach with shock and horror,” said Steve Passwaiter, vice president of business development at media research firm BIA/Kelsey. “Ultimately his (Zucker) job is to get commercial success and the way CNN was doing it before they weren’t getting the job done.”

 • Richard / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 2:27 ب.ظ

  Please call back later cit costa duphaston “I can’t take responsibility for something I wasn’t in full control of, which was the bank. I wasn’t driving the Britannia deal but I absolutely voted for it when it was proposed,” Marks told a committee of British lawmakers on Tuesday.

 • Vincent / اکتبر 26, 2020 در تاریخ 1:45 ب.ظ

  I’d like to order some foreign currency sulfamethoxazole for cystic acne But that notion has some staffers at its parent company worried. A company memo obtained by the U.K.’s Guardian newspaper last month revealed the fear among top Al Jazeera executives in the Middle East that its American sister network would be a watered-down version of its controversial Doha-based parent.

 • dobsonz / اکتبر 18, 2020 در تاریخ 10:08 ب.ظ

  za5SVn http://pills2sale.com/ levitra nizagara