بازشدن پسوردها با لب خوانی!

بدون شک گذرواژه‌ها همانند یک درد مداوم هستند. بسیاری از مردم در حفظ کردن گذرواژه‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، با مشکل روبرو هستند. اما استاد یکی از دانشگاه‌های هنگ‌کنگ موفق به ابداع راهکاری شده است که به ما اجازه خواهد داد گذرواژه‌ها را برای همیشه به دست فراموشی بسپاریم. در این تکنیک کامپیوترها از طریق الگوریتم یادگیری ماشینی لب‌خوانی می‌کنند.
به جای حفظ کردن و تایپ کردن یک کلمه پیچیده، کافی است دهان خود را مقابل دوربین سلفی که امروزه در بسیاری از اسمارت‌فون‌ها و لپ‌تاپ‌ها وجود دارد، قرار داده و گذرواژه خود را به زبان آورید. اگر سامانه موفق شود گذرواژه را تشخیص داده و به درستی لب‌خوانی کند، آن‌گاه به شما اجازه خواهد داد به سامانه وارد شوید. این فناوری از سوی دانشمندان دانشگاه Baptist واقع در هنگ کنگ و به سرپرستی پروفسور چونگ مینگ یی ابداع شده و جزییات آن در سایت آموزشی این دانشگاه قرار گرفته است. منطقی که در پشت این ایده قرار دارد، این است که لب‌های هر انسانی مختص او بوده و هیچ دو انسانی دارای لب‌های یکسان با یکدیگر نیستند. در نتیجه امکان تقلید حرکات لب در زمان گفتن یک گذرواژه خاص یا گفتن یک عبارت امکان‌پذیر نیست. این خاص بودن به دانشمندان اجازه داده است تا یک فناوری بیومتریک ایده‌آل را بر پایه این ویژگی طبیعی پیاده‌سازی کنند. تکنیکی که در مقایسه با اثرانگشت از ضریب امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و امکان به سرقت رفتن آن وجود ندارد.

 

 

در حالی که فناوری طراحی شده از سوی پژوهشگران دانشگاه Baptsit هنوز در هیچ محصول تجاری مورد استفاده قرار نگرفته است، اما این پتانسیل را دارد تا به منظور باز کردن قفل گوشی‌های هوشمند، اعتبارسنجی هویت کاربر یا در زمان کار با کامپیوتر مورد استفاده قرار بگیرد. این دانشمندان برای اختراع خود یک پتنت ثبت کرده‌اند و حتی پیشنهاد کرده‌اند که این فناوری در دستگاه‌های خودپرداز به جای پین‌کد یا در معاملات مالی و خریدهای اعتباری نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

[mx_livechat width="400" height="600"]