کجا و به چه دلیل باید از نرم افزار متلب استفاده کنیم

کجا و به چه دلیل باید از نرم افزار متلب استفاده کنیم

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات :

 

نرم افزار متلب

 

 

Matlab یک محیط عملیاتی ماتریکسی است، یک محیط برنامه نویسی کامل که دارای زبان برنامه نویسی خاص خود، IDE (محیط توسعه یکپارچه)، کتابخانه ها، جعبه ابزار و بسیاری چیزهای دیگر است.

نکته IDE: محیط توسعه مجتمع جایی است که کد برنامه را تایپ می کنید. مزیت استفاده از IDE در مقایسه با استفاده از یک ویرایشگر ساده متن مثل نوت پد این است که قابلیت هایی مانند بررسی خطا، تکمیل جملات دستور و پیشنهاد تکمیل جملات برنامه را ارائه می دهد.

 

زبان برنامه نویسی MATLAB یک زبان سطح بالا است، به این معنی که مجبور نیستید در مورد مسایل سطح پایین مانند مدیریت حافظه نگران نباشید (هر چند کاربران پیشرفته تر ممکن است با این مسئله کار کنند). به طور مشابه، Matlab یک زبان کم تایپ است. در حالی که در برخی از زبان ها مانند C شما همیشه باید نوع متغیر را تعریف کنید، اما این نرم افزار آن را به طور پیش فرض برای شما انجام داده است. به عنوان مثال، برای تنظیم متغیر myVar به مقدار ۲٫۳۸، در دو زبان بصورت زیر عمل می شود.

C:

double myVar = 2.38;

Matlab

myVar = 2.38؛

Matlab کار را راحت تر می کند. همانطور که از نام آن مشخص است، Matlab با دستکاری ماتریس ها و جبر خطی کار می کند. بخشی از این عملیات نمایشی قدرتمندانه است که اجازه می دهد تا این نرم افزار سریع و کارآمد باشد.

Matlab برای چه کارهایی خوب است؟

Matlab در انجام عملیات ماتریسی بسیار خوب است و از این جهت برای عملیاتی مانند عملیات تصویری و تجزیه و تحلیل سیستم های کنترل مفید است.

توسعه کد در MATLAB بسیار سریع است. بسیاری از کتابخانه ها و ابزار GUI می توانند بخشی از سیستم Matlab باشند. این کار امکان پیکربندی کتابخانه های جدید را برای انجام هر کاری که در ذهن دارید ممکن می کند. توسعه دهندگان به سرعت می توانند یک ایده را بیابند و با استفاده از قابلیت های فراوان کتابخانه های Matlab، کد آن را امتحان کنند.

 

سرعت Matlab بخاطر امکان کد نویسی سریع است. اغلب گفته می شود که ۱۰-۲۰ خط کد C می تواند در ۱-۲ خط کد متلب نوشته شود. در برنامه های بزرگ، کد مختصر یک مزیت واقعی است. این باعث می شود تا فهمیدن گردش کار ساده تر باشد. به طور معمول، در MATLAB فرد به سرعت متوجه می شود که برنامه چه کاری انجام می دهد.

بخشی از قدرت در Matlab از پایگاه Mathwork می آید. در حقیقت، بسیاری از نیازهایی که شما ممکن است با آن روبرو شوید، قبلا توسط افرادی که قبلا آن را ایجاد کرده اند در Mathwork File Exchange آپلود شده است، علاوه بر این، Mathworks مستندات گسترده ای در مورد هر یک از کارهای فردی و نمونه های کامل دارد.

یکی دیگر از چیزهایی که به Matlab برتری می دهد، رسم توابع است. این نرم افزار روش های مختلفی برای نمایش داده های بصری ارائه می دهد. علاوه بر این، رسم توابع بسیار کاربر پسند و بسیار آسان است.

Matlab برای چه کارهای خوب نیست؟

یکی از بزرگترین معایب Matlab، قیمت آن است. بسته نرم افزاری Matlab که می تواند برای اهداف تجاری مورد استفاده قرار گیرد، قیمت بسیار بالایی دارد. نسخه های خانگی یا دانشگاهی و آموزشی قیمت کمتری دارند. با این حال، برای بسیاری از دانشجویان و محققان دانشگاهی، قیمت این برنامه ممکن است به عنوان بخشی از هزینه تحصیل باشد. بسته به وضعیت شما، قیمت می تواند Matlab را برای شما غیر قابل استفاده کند.

Matlab یک زبان عمومی و همه منظوره نیست. محاسبات علمی را بسیار خوب انجام می دهد، اما بسیاری زبان های دیگر می توانند از امکانات مختلفی از جمله توسعه وب و رابط کاربری گرافیکی قوی برخوردار باشند.

 

Matlab یک زبان نیمه تفسیری نسبت به زبان های کامپایل شده مانند C / C++ است. یک زبان تفسیری به طور مستقیم از کد برنامه اجرا می شود و باید در هر خط برنامه خود به کد ماشین تبدیل می شود. در حالی که زبان کمپایلری ابتدا به کد ماشین کامپایل شده و سپس اجرا می شوند که معمولا سریعتر از زبان های تفسیری اجرا می شود.

Matlab مقدار بیشتری RAM نسبت به یک برنامه کامپایل شده استفاده می کند. برای اکثر برنامه های کاربردی، یک رایانه معمولی خوب است. با این وجود، پردازش تصاویر، فیلم ها و یا مجموعه داده های بزرگ می تواند مقدار بیشتری حافظه مصرف کند.

چه شرکت هایی از Matlab استفاده می کنند؟

همانطور که شما به زودی متوجه خواهید شد، Matlab دارای یک دسته از قابلیت ها و ابزار است. به همین دلیل در بسیاری از صنایع استفاده می شود. بعضی از نمونه ها شامل شرکت های هوا فضا و دفاعی بزرگ هستند. این شرکت ها از Matlab و Simulink برای نمونه برداری، آزمایش و تکرار سیستم های کنترل استفاده می کنند. بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ خودرو همچنین از Matlab برای توسعه سیستم های کنترل و مصرف سوخت استفاده می کنند.

هر شرکتی که با اهداف کامپیوتری مشغول به کار است، احتمالا از Matlab استفاده خواهد کرد تا الگوریتم های جدیدی را تولید کند. صنعت دیگری که به شدت از Matlab استفاده می کند، روباتیک است. با افزایش قابلیت و پشتیبانی سخت افزاری از Mathworks، ساختن رباتهای پیشرفته با استفاده از MATLAB آسانتر شده است.

علاوه بر این، بعضی از شرکت های مالی از Matlab استفاده می کنند تا خطر ریسک یا بهینه سازی ریسک سرمایه گذاری را ایجاد کنند. حتی متلب دارای جعبه ابزار مالی برای کمک به این نوع تحلیل است. به عنوان مثال، اپل اغلب به Matlab در اطلاعیه های استخدام خود اشاره می کند.

چرا Matlab مهارت خوبی است؟

همانطور که می بینید، Matlab در بسیاری از صنایع استفاده می شود و اساسا می تواند در هر شغلی که مهارت تجزیه و تحلیل داده ها مورد نظر است مورد استفاده قرار گیرد. هر روز جهان داده بزرگتر می شود و از نظر آماری، بسیاری از مشاغل نیازمند تحلیل این داده ها هستند. اگر شما قصد انجام برخی از تحقیقات یا تجزیه و تحلیل داده ها را در حرفه خود دارید، یادگیری Matlab برای شما بسیار ارزشمند خواهد بود. شما قادر خواهید بود تا ایده های جدید را به سرعت و به راحتی نمونه برداری کنید.

 

جهت آموزش نرم افزار متلب میتوانید از طریق روشهای زیر در ارتباط باشیم 🙂
تلفن : 66176196-021

نشانی : بلوارکشاورز خیابان 16 آذر انتشارات دانشگاه تهران پلاک 54 طبقه 5 واحد9