کوچ سرفینگ چیست ؟

در یکی دو سال اخیر عبارتی با عنوان کوچ سرفینگ یا کاناپه گردی در میان ایرانی‌ها محبوب شده است. افرادی که در زمینه‌ی گردشگری تجربه‌ای ندارند شاید معنای این عبارت را متوجه نشوند اما ما در این مطلب کوچ‌سرفینگ را کاملا به شما عزیزان معرفی می‌کنیم و مطمئن هستیم که شما هم از آن خوشتان خواهد آمد و شاید از طرفدارانش شوید.
کوچ‌سرفینگ در حقیقت نوعی سفر و گردش است بنابراین می‌تواند برای هرکسی جالب باشد. پس اگر شما هم دوست دارید که به شیوه‌ای مدرن سفر کنید، با فاینداتور همراه شوید تا همه چیز را درباره‌ی کوچ‌سرفینگ برایتان بگوییم.
اگر اهل سفر هستید، بد نیست که از لینک‌های زیر نیز دیدن کنید:

کوچ سرفینگ

معرفی کوچ سرفینگ

کوچ سرفینگ را برخی با نام کاوچ سرفینگ CouchSurfing هم می‌شناسند و این واژه در فارسی با عنوان کاناپه‌گردی ترجمه شده است. کوچ سرفینگ نوعی روش برای سفر است که می‌توانید با استفاده از آن به صورت رایگان سفر کنید.
با توجه به این که افراد زیادی به سفر علاقه‌مند هستند اما برای این کار با مشکلات مالی مواجه‌اند، کوچ‌سرفینگ به وجود آمد تا گردشگران بتوانند با صرف هزینه‌های ناچیز سفر کرده و به صورت رایگان اقامت کنند. ماجرا از این قرار است که وبسایت‌هایی فعال شده‌اند تا گردشگران را به یکدیگر معرفی می‌کنند و از این طریق افراد مختلف می‌توانند با سایر علاقه‌مندان به سفر آشنا شوند.
کاربران این نوع شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌ها می‌توانند در صورت تمایل در خانه و اقامتگاه خود از سایر گردشگران پذیرایی کنند و نباید هیچ‌گونه هزینه‌ای برای این کار از آنها دریافت نمایند؛ برای مثال وقتی شما قصد سفر به شهر وان در ترکیه را دارید، به این وبسایت‌ها مراجعه کرده و با کاربرانی که در وان ساکن هستند، ارتباط برقرار می‌کنید و آنها نیز به صورت رایگان در خانه‌ی خود به شما مکانی برای خواب می‌دهند. از سوی دیگر شما هم می‌توانید به صورت رایگان در خانه‌ی خود در کشورتان از سایر گردشگران خارجی پذیرایی کنید.
بی‌تردید قسمت زیادی از هزینه‌های سفر صرف اقامت می‌شود و کوچ‌سرفینگ سبب می‌شود تا دیگر کسی ملزم به پرداخت هزینه برای اقامتش نشود. در حقیقت خلاقیت و نوآوردی در استفاده از اینترنت سبب به وجود آمدن کوچ‌سرفینگ شده است و نوعی کارآفرینی اینترنتی محسوب می‌شود.معرفی کوچ سرفینگ

صرفه جویی در سفر با کوچ سرفینگ

لازم است بدانید که وبسایت‌هایی که در زمینه‌ی کوچ‌سرفینگ فعالیت می‌کنند هیچ دخالتی در هماهنگ کردن مکانهای اقامتی نداند و درواقع فقط رابطی میان آشنایی افراد مختلف از فرهنگ‌های گوناگون با یکدیگر هستند. به عبارت دیگر افرادی که قصد دارند در هزینه‌های سفرشان صرفه‌جویی کنند هیچ هزینه‌ای به وبسایتِ ارائه کننده‌ی خدمات پرداخت نمی‌کنند.
اگر شما هم دوست دارید که با استفاده از کوچ‌سرفینگ در هزینه‌های سفرتان صرفه‌جویی کنید باید همین حالا دست به کار شده و با افرادی که در این وبسایت‌ها عضو هستند ارتباط برقرار نمایید. در حقیقت روش کار به این صورت است که شما مقصد خود را اعلام می‌کنید و از اینترنت به عنوان یک راه اتباطی استفاده می‌نمایید تا فردی برای پذیرایی از شما در خانه‌ی خود اعلام آمادگی کند و باقی مسائل را با همان فرد هماهنگ می‌کنید. صرفه جویی در سفر با کوچ سرفینگ

مزایا و معایب کوچ سرفینگ

باید بدانید که در سطح جهانی از سال 2004 کوچ‌سرفینگ مطرح شده و حالا افراد زیادی به این روش سفر می‌کنند اما با این حال کوچ‌سرفینگ معایبی هم دارد که ما در اینجا معایب و مزایایش را مطرح می‌کنیم:
مزایای کوچ سرفینگ:
اقامت کاملا رایگان
آشنایی با فرهنگ مردم سرزمین‌های دیگر
امکان راهنمایی گرفتن از میزبان
صرفه جویی زیاد در هزینه‌های سفر
ترویج دوستی بین‌المللی
معایب کوچ سرفینگ:
امکان سو استفاده‌ی میزبان از میهمان
شاید در برخی مناطق این نوع سفر برای بانوان مناسب نباشدمزایا و معایب کوچ سرفینگ

امنیت در کوچ سرفینگ

شاید افرادی که برای نخستین‌بار با کوچ‌سرفینگ آشنا می‌شوند، بزرگترین معضلشان عدم وجود امنیت کافی باشد زیرا مسافر هیچ شناختی در رابطه با فردی که قرار است شب را در خانه‌ی وی سپری کند، ندارد.
در رابطه‌ی امنیت در کوچ‌سرفینگ ابتدا باید از خود این سوال را بپرسید که آیا حاضر هستید که شب را در خانه‌ی یک فرد غریبه سپری کنید یا خیر؟
اگر ماجراجو هستید و این ریسک را می‌پذیرید باید بگوییم که وبسایت‌های کوچ‌سرفینگ در راستای ایجاد امنیت مسافران تدابیری را اندیشیده‌اند. وبسایت‌ها اجازه‌ی عضویت هر کسی را در وبسایتشان نمی‌دهند و در همان ابتدا افراد برای عضویت باید حداقل معیارهایی را داشته باشند. همچنین در اختیار هر عضو یک پنل کاربری قرار داده می‌شود که نشان‌دهنده‌ی ویژگی‌های آن شخص است. از سوی دیگر گردشگران می‌توانند به میزبانان خوب امتیاز بدهند و قطعا افرادی که امتیاز بالاتری به دست بیاورند میزبانان بهتری هستند.
وبسایت اصلی کوچ‌سرفینگ امنیت اخلاقی حدود 20 نفر از اعضای خود را تضمین کرده و آنها افرادی هستند که قطعا با اقامت در خانه‌هایشان با مشکلی مواجه نخواهید شد. با تمامی این تفاسیر باید بدانید که وبسایت اصلی کوچ‌سرفینگ در ایران فیلتر شده و محتوای آن مجرمانه تلقی می‌شود، به همین خاطر ایرانیان باید از وبسایت‌های مشابه ایرانی که امنیت و محتوای آنها مورد تایید قوانین جمهوری اسلامی ایران است، استفاده نمایند.امنیت در کوچ سرفینگ

تاریخچه کوچ سرفینگ

تولد کوچ‌سرفینگ را 12 ژوئن سال 2004 میلادی می‌دانند اما حقیقت این است که ایده‌ی کوچ‌سرفینگ از یکی دو سال قبل از این تاریخ وجود داشت و در سال 2004 میلادی جلوه حقیقی پیدا کرد. باید بگوییم که کوچ‌سرفینگ از آنجایی آغاز شد که وبسایت اصلی این مجموعه آغاز به کار کرد که بنیان‌گذارانش نیز دو نفر با نام‌های کسی فنتون Casey Fenton و دنیل هافر Daniel Hoffer بودند.
بد نیست بدانید بر اساس آخرین آمار اعلام شده از شمار کاربران وبسایت کوچ‌سرفینگ که مربوط به چند سال پیش است، این وبسایت بیش از 15 میلیون کاربر فعال داشت.