آسانسور صنعتی چیست و چه اهمیتی دارد

آسانسور صنعتی یکی از انواع آسانسور است که برای کارخانه ها، محیط های صنعتی و پروژه های عمرانی و ساخت و ساز در مناطق مختلف استفاده می‌شود. گاهی ممکن است نام آسانسورهای صنعتی با بالابر صنعتی به جای یکدیگر به کار بروند، اما در واقع تفاوت های بین این دو وجود دارد.
اختلاف اصلی میان طراحی آسانسور صنعتی با یک بالابر صنعتی در نحوه طراحی، ساخت و هزینه های آنها معرفی می شود. هر یک از این آسانسور یا بالابر دارای یک محور اصلی هستند که اتاقک متحرکی پیرامون آن به سمت بالا یا پایین حرکت می کند. هم بالابر و هم آسانسور صنعتی، یک محفظه مشخص دارند که برای راحت تر شدن حمل و نقل و محافظت از افراد یا وسایل داخل کابین در نظر گرفته شده اند.

آسانسور صنعتی در حقیقت، طراحی اصولی تر و اساسی تری دارد تا بتواند بیش از انواع بالابر، سودمند باشد. آسانسورهای صنعتی را در کارخانه ها، انبارها، صنایع کوچک و بزرگ مشاهده کرده‌اید. از این آسانسور برای حمل و نقل لوازم و وسایل مختلف و برخی دستگاه ها استفاده می شود. ظرفیت بالابری آسانسورهای صنعتی به گونه‌ای است که سنگین‌ترین دستگاه هم قابل انتقال با آن می باشند.
قطعا انواع آسانسور های صنعتی را در اطرافتان دیده اید. با استفاده از این آسانسورها، مشتریان قادر به دسترسی، نظارت و سرویس دهی به فرآیندهای اصلی و کلیدی در کارخانه ها، رستوران‌ها و یا برج ها هستند.

کاربردهای آسانسور صنعتی

آسانسور صنعتی بر اساس کاربرد به 7 دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از آسانسورهای مناسب برای:
1- صنایع سد سازی
2- صنایع معدنی
3- صنایع نیروگاهی
4- صنایع پتروشیمی و پالایشگاه
5- صنایع دریایی
6- صنایع فولاد، مس ، آلومنیوم و روی
7- کارخانجات مختلف تولیدی و صنعتی

 نکات مهم در استفاده از آسانسور صنعتی

از جمله نکات مهم در صنعت آسانسور که با به آن توجه ویژه داشت این است که ساختمان‌ها، کارخانه‌ها و ماشین آلات صنعتی باید به طور منظم سرویس دهی شوند تا از عملکرد مناسب آن‌ها اطمینان حاصل شود. همچنین اندازه گیری، بازرسی و تعمیر قطعات آن‌ها باید پیگیری شود. با آسانسورهای صنعتی می‌توانید دسترسی ایمن داشته باشید، در واقع یک آسانسور صنعتی باید شامل حمل و نقل ایمن و راحت افراد و اشیاء باشد. علاوه بر این آسانسورهای صنعتی بعد از نصب باید شامل ارائه سرویس و خدمات باشند. آسانسورهای صنعتی با استحکام و مقاوم در برابر آب و هوا می‌توانند بارهای سنگین را به سرعت و کارآمد در ارتفاعات بالا هم تحمل کنند.

اگرچه آسانسور صنعتی یکی از ایمن ترین روش های حمل و نقل در محیط های صنعتی و کارخانه ها است اما پیروی از دستورالعمل های ساده می تواند ایمنی حمل وسایل و دستگاه ها را بیشتر کند. اگر قرار است افراد به همراه دستگاه ها یا وسایل داخل آسانسور شوند باید بدانند که در مواقع بحرانی یا اتفاق حادثه‌ای، چگونه عمل کنند. همچنین نحوه به حرکت درآوردن یا متوقف کردن آسانسور صنعتی با ریموت کنترل یا دکمه های موجود در پانل کنترل آسانسور بسیار اهمیت دارد.
گاهی لازم است آسانسور صنعتی متناسب با ارتفاع مورد نظر به صورت سفارشی سازی طراحی و ساخته شود. این آسانسورها برای برج ‌های مرتفع یا کاربردهای صنعتی نظیر پالایشگاه، پروژه ‌های نیروگاهی، کارخانه های تولید قطعات فلزی، فولاد و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

آسانسور صنعتی مناسب با توجه به نیازهای شما

آسانسور صنعتی مناسب براساس کاربرد آن با توجه به سبک، مقاومت و انعطاف پذیری آنها انتخاب می‌شوند. باید با توجه به رفع نیاز خود و صنعتی که می‌خواهیم انجام دهیم به وزن بارها و حداکتر ارتفاعی که برای جابه جایی آن‌ها لازم است توجه کنیم. همانطور که می دانید آسانسور صنعتی بهترین انتخاب برای حمل بارهای بزرگتر می باشد و در صورت استفاده به عنوان آسانسور حمل مسافر، می‌توانند این نوع آسانسورها تعداد افراد بیشتری حمل کنند.
آسانسورهای صنعتی را با توجه به کاربردهای متفاوتی که دارند در چندین صنعت قابل استفاده می باشند که از جمله آنها صنعت دریایی، صنعت فولاد و آلومنیوم و روی، پتروشیمی و پالایشگاه و صنایع دیگررا می توان نام برد. همچنین با توجه به تکنولوژی‌های استفاده شده در آسانسورهای صنعتی می‌توان آن‌ها را به آسانسورهای Ex و HIGH IP و RACK & PINION دسته بندی کرد.

 

برگرفته از : سایت رحمان آسانسور


ارتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir