وی پی ان چیست و چه کاربردی دارد (2)

وی پی ان چیست و چه کاربردی دارد (2)

 

What is a VPN and what is it used for

دپارتمان آموزش کامپیوتر – کیش تک؛

شبكه مجازي اختصاصي VPN

 • وی پی ان یک ارتباط رمزگذاری شده از محل اتصال شما به اینترنت ایجاد کرده و آن را به منطقه دیگری، معمولا یک کشور دیگر ارسال کرده و سپس آن را وارد اینترنت عمومی می‌کند. این رویه باعث تغییر آدرس آی پی شما می‌شود و دیگر محل واقعی اتصال شما به اینترنت مشخص نخواهد شد. سرور به آدرس آی پی جدید دسترسی پیدا می‌کند و آدرس IP اولیه و اصلی در اختیار آن قرار نمی‌گیرد. با توجه به این موضوع، در زمان استفاده از سایت‌های حساس اطلاعات واقعی شما در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد.
 • برخی سرویس‌های آنلاین باتوجه به محلی که در آن زندگی می‌کنید، قیمت‌های مختلفی را برای شما در نظر می‌گیرند. برای مثال برخی از خدمات در ایالات متحده آمریکا ارزان‌تر از اروپا هستند، بنابراین کاربران با تغییر IP خود می‌توانند با قیمت کمتری به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.
 • VPN يا شبكه مجازي اختصاصي Virual Private Network ابزار برقراري ارتباط در شبكه‌ است. از زمان گسترش دنياي شبكه‌هاي كامپيوتري، سازمان‌ها و شركت‌ها به دنبال يك شبكه ايمن و سريع گشته‌اند.
 • تا مدتي قبل شركت‌ها و سازمان‌هايي كه اطلاعات زيادي براي انتقال داشتند از خطوط Leased و شبكه‌هاي WAN‌ بهره مي‌بردند. شبكه‌هاي ISDN با سرعت 128 كيلوبايت بر ثانيه و  OC3 با 155 مگابايت بر ثانيه  بخشي از شبكه WAN‌  هستند.

مزایای شبکه WAN (ISDN)

 • اين شبكه‌ها مزيت‌هاي زيادي نسبت به اينترنت دارند ولي گسترش و نصب آن‌ها بسيار گران‌قيمت و وقت‌گير است.
 • افزايش محبوبيت و فراگيري اينترنت بعضي از سازمان‌ها را به استفاده از انترانت كشاند. در اين بين استفاده از شبكه‌هاي مجازي اختصاصي VPN مطرح شد.
 • اصولاً VPN يك شبكه اختصاصي است كه از يك شبكه عمومي مانند اينترنت براي ايجاد يك كانال ارتباطي مخصوص بين چندين كاربر و دسترسي به اطلاعات بهره مي‌برد.
 • بهره بردن VPN از شبكه‌هاي عمومي مسافت را بي‌معني مي‌سازد، امنيت را بالا مي‌برد و دردسر‌هاي استفاده از پروتكل‌هاي مختلف را كاهش مي‌دهد.

مثالی برای توضیح VPN

 • مثال خوبي مي‌توان براي توضيح VPN مطرح كرد. چند جزيره كوچك و مستقل از هم را در اقيانوسي در نظر بگيريد. در اينجا جزيره‌ها نقش مراكزي را ايفا مي‌كنند كه ما قصد اتصال آن‌ها به يكديگر را داريم. اقيانوس هم مي‌تواند يك شبكه عمومي مانند اينترنت باشد.
 • براي رفت و آمد از جزيره‌اي به جزيره‌ ديگر مي‌توان از قايق‌هاي موتوري كوچك استفاده كرد. البته استفاده از اين قايق‌ها بسيار وقت‌گير و البته ناامن است. هر كس از جزيره‌هاي ديگر مي‌تواند رفت و آمد شما را مشاهده كند. از اين رو مي توان قايق را به استفاده از وب براي ايجاد ارتباط بين دو مركز تشبيه كرد.
 • فرض كنيد كه بين جزيره‌ها پل‌هايي ساخته شده‌است. استفاده از اين پل‌ها به مراتب بهتر از روش قبلي است. البته اين روش نيز بسيار گران قيمت است و از ايمني كافي برخوردار نيست. اين روش را نيز مي‌توان به استفاده از خطوط Leased تشبيه كرد.
 • حال استفاده از VPN را به صورت يك زيردريايي كوچك و سريع فرض كنيد. رفت و آمد با اين زيردريايي بسيار سريع و آسان است. از طرفي رفت و آمد شما كاملا دور از چشمان همه انجام مي‌‌شود.

جهت ثبت نام در دوره های کامپیوتر ما اینجا کلیک کنید.

 

VPN چگونه کار می‌کند؟

سرویس‌های وی پی ان متعدد در بازار وجود دارند. پس از خرید یکی از این سرویس‌ها، لیستی از کشورهای مختلف روبه‌روی شما قرار می‌گیرد. وی پی ان با توجه به فروشنده آن، به صورت اپلیکیشن و برنامه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و یا نیاز است آن را به صورت دستی تنظیم کرد. زمان اجرای وی پی ان، باید کشوری که سرور VPN در آن قرار دارد را انتخاب کنید تا به صورت رمزگذاری شده به آن متصل شوید. در این زمان، تمام اطلاعات شما داخل یک تونل رمزگذاری شده قرار می‌گیرد و سپس وارد اینترنت عمومی می‌شود.

 

How does VPN work

 

زمانی که اطلاعات از تونل به اینترنت عمومی وارد می‌شوند، آدرس آی پی عوض شده و دیگر آی پی اولیه شما برای سرور وب ارسال نمی‌شود. در صورت استفاده از وی پی ان باز هم نیاز به روتر یا سرویس‌دهنده اینترنت دارید؛ با این حال تمام اطلاعات شما رمزگذاری شده‌اند و تا زمانی که به سرور VPN برسند، تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌شود؛ بنابراین شرکت‌ها به اطلاعات شما دسترسی نخواهند داشت. زمانی که از ایننترنت عمومی و رایگان استفاده می‌کنید، وی پی ان باعث رمزگذاری اطلاعات شما می‌شود، بنابراین اطلاعات شما به صورت رمزگذاری شده در اختیار افراد قرار می‌گیرد و امکان استفاده از آن‌ها وجود ندارد.

 

چرا هنگام استفاده از وی پی ان باید مراقب باشیم؟

هنگام استفاده از یک شبکه وی پی ان باید مراقب برخی چیزها باشیم که در واقع مهمترین آنها این است که اعتبار ارائه دهنده سرویس وی پی ان برای ما محرز باشد. استفاده از یک شبکه وی پی ان نامعتبر دقیقا می‌تواند به از دست رفتن امنیت ما منجر شود. در عین حال استفاده از وی پی ان برخی نکات منفی را نیز به دنبال دارد.

 1. اولین مشکل وی پی ان، مربوط به سرعت آن است. اطلاعات شما در هنگام استفاده از وی پی ان به یک کشور دیگر فرستاده می‌شود که فاصله زیادی با محل زندگی شما دارد، سپس این اطلاعات به سرور ارسال می‌شوند و دوباره با طی این مسافت به کامپیوتر و یا گوشی هوشمند شما می‌رسند. با توجه به این موضوع، سرعت اتصال شما کاهش پیدا می‌کند.
 2. مورد دوم، منابع محدود در دسترس سرویس‌دهندگان VPN است. زمانی که افراد زیادی به سرور VPN وصل شوند، سرعت و همچنین پهنای باند به شدت کاهش پیدا می‌کند که برای کاربران دردسرساز می‌شود.
 3. مشکل دیگر این است که برخی مواقع اتصال  VPN قطع می‌شود و کاربر از این موضوع بی‌اطلاع است. در این موقع، کاربر همچنان به استفاده از اینترنت ادامه می‌دهد، اما دیگر این اتصال امن نیست. همانطور که می‌دانید، VPN در برخی کشورها قانونی نیست؛ بنابراین نمی‌توان به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.
 4. در نهایت باید به این موضوع اشاره کرد که برخی از سرویس‌های آنلاین از سیستمی بهره می‌برند که قادر به شناسایی استفاده از وی پی ان هستند و در این هنگام، ارتباط را قطع می‌کنند. برای مثال نتفلیکس برای قطع دسترسی کاربرانی که از VPN استفاده می‌کنند، نویز زیادی تولید می‌کند.

ارتباط‌با‌ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵

شبکه‌های اجتماعی پردیس‌فناوری‌کیش :

سامانه آموزش‌مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 

کانال‌تلگرام kishtech@ 

 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir  

آپارات     kishtech