شبکه چیست

 

 شبکه چیست؟ اولین سوال هر فردی که وارد دنیای ارتباطات و شبکه می‌شود. برای این جواب به این سوال از یک مثال ساده استفاده می‌کنیم. شما برای ارتباط به اینترنت نیاز به خرید یک روتر دارید سپس روتر را به رایانه و موبایل خود متصل می‌کنید؛ حتی می‌توانید چاپگر، اسکنر و…. را به آن متصل کنید و بعد از آن شما شبکه کوچک خودتان را ایجاد کرده‌اید.

به طور کلی در دنیای فناوری اطلاعات به اتصال دو کامپیوتر و بیشتر، توسط اتصال بی سیم یا با سیم گفته می‌شود. ساده‌ترین شبکه نیز اتصال دو کامپیوتر توسط یک کابل است. این نوع شبکه، شبکه همتا به همتا نام دارد. در شبکه همتا به همتا هیچ سلسله مراتبی بین دو دستگاه وجود ندارد و هردو رایانه  اطلاعاتی مانند فضای هارد دیسک، برنامه‌ها و لوازم جانبی را با یکدیگر به اشتراک می‌گذراند.

در دنیای اینترنت و ارتباطات شبکه‌ها به این شکل ساده نیستند، و در زمان ارتباط بیش از ده شرکت کننده از شبکه‌های سرور-مشتری استفاده می‌شود. در این نوع شبکه یک کامپیوتر به عنوان سرور منابع و اطلاعات را در اختیار شرکت کنندگان یا گیرند‌ه‌ها می‌گذارد.

وظایف شبکه

اصلی ترین وظیفه شبکه فراهم کردن بستری است تا به راحتی بتوان توسط منابع و اطلاعات توسط آن در اختیار تمام افراد متصل به شبکه قرار داد. به عنوان مثال یک شرکت را در نظر بگیرید که فقط یک چاپگر در اختیار دارد، بخش فناوری اطلاعات شرکت یا همان IT اگر بخواهد تمام رایانه‌‌های موجود در شرکت را به صورت مستقیم به چاپگر متصل کند کاری دوشوار یا نشدنی خواهد بود؛ اما با استفاده از یک شبکه به راحتی می‌توانند تمام رایانه‌ها را از طریق شبکه و تقاطع مرکزی به چاپگر متصل کرد.

در ادامه دیگر مزیت‌های شبکه را برای شما آورده شده است.

  • اشتراک گذاری داده‌ها و منابع
  • کنترل مرکزی داده‌ها و برنامه‌ها
  • پشتیان گیری از داده‌‌ها و ذخیره سازی مرکزی
  • ظرفیت ذخیره سازی و قدرت پردازش مشترک
  • مدریت آسان مجوزها و مسئولیت‌ها

چگونگی کارشبکه

در یک شبکه سرور-مشتری یک تقاطع مرکزی وجود دارد به نام سرور. سروربه دستگا‌های دیگری که گیرنده نام دارند متصل است. این اتصال می‌تواند بی سیم یا سیمی باشد. روترها دریک شبکه خانگی نقش سرور را دارند که اینترنت تلفن‌های همراه، رایانه و دیگر دستگاه‌ها را فراهم می‌کنند.

 کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا به صورت خلاصه وار و ساده مفهوم شبکه را برای شما بیان کنیم. اگر علاقه‌مند به این حوزه هستید دوره‌های مجموعه ما را از دست ندهید.


رتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir