تهران مرکز منطقه‌ای فعالیت‌های استارتاپی

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره تخصصی صنعت_گروه فناوری:

وزیر ارتباطات در حاشیه‌ی نمایشگاه باکوتل از ضرورت ایجاد مرکزی برای حمایت از فعالیت‌های استارتاپی منطقه و اعلام آمادگی تهران از میزبانی این مرکز خبر داد.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی ارتباطات، نوآوری و فناوری‌های پیشرفته (باکوتل ۲۰۱۸) به باکو سفر کرد.

پس از افتتاح رسمی این نمایشگاه به همراه وزرای ارتباطات کشورهای آذربایجان، روسیه، ترکیه، افغانستان و ترکمنستان از غرفه‌های نمایشگاه بازدید کرد.

وزیر ارتباطات در نشست چهارجانبه‌ی نمایشگاه باکوتل آذربایجان، به اهمیت حمایت دولت‌ها از استارتاپ‌ها برای دسترسی به بازارهای بین‌المللی تأکید کرد.

وی همچنین راه‌اندازی مرکز منطقه‌ای برای حمایت از فعالیت‌های استارتاپی با مشارکت چهار کشور منطقه‌ای را پیشنهاد داد و اعلام کرد ایران آمادگی دارد میزبان این مرکز در تهران باشد.

وی گفت:

دولت‌ها باید با درک این تحول، اقدامات موثری را در جهت حمایت از استارتاپ‌ها برای یافتن بازارهای بین‌المللی انجام دهند. هرچند استارتاپ‌ها در ایران و کشورهای همسایه در حال افزایش است اما همچنان در عرصه‌ی اتصال به مشتریان بین‌المللی ضعیف عمل می‌کنند.

آذری جهرمی عنوان کرد موضوع ایجاد بازار مشترک منطقه‌ای ICT میان ایران، روسیه، آذربایجان و ترکیه پیش از این در حاشیه‌ی ترکمن‌تل در عشق آباد و اجلاس سران مختار در دوبی نیز مطرح شده بود.گفت:

یک مرکز منطقه‌ای برای حمایت از فعالیت‌های استارتاپی و برگزاری نمایشگاه‌ها و گردهم‌آیی‌های منطقه‌ای کسب‌وکارهای نوین با مشارکت چهار کشور منطقه‌ای ایجاد شود و ایران نیز آمادگی دارد میزبان این مرکز در تهران باشد.

در ادامه‌ی این نشست، وزیر ارتباطات ترکیه از گسترش همکاری در حوزه‌ی پست استقبال کرد و پیشنهاداتی در خصوص گسترش همکاری‌ها در حوزه‌ی پست و امنیت سایبری ارائه داد.

وزیر ارتباطات روسیه نیز ضمن ابراز علاقه‌مندی در مورد پیشنهاد آذری جهرمی در زمینه استارتاپ‌ها، اعلام آمادگی روسیه از همکاری در زمینه‌های دیگری چون امنیت شبکه و موبایل پلت‌فرم را نیز عنوان کرد.

در این نمایشگاه که با حضور بیش از ۲۰۰ شرکت از ۲۰ کشور جهان از ۱۳ تا۱۶ آذر در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود، ۱۴ شرکت ایرانی با هدف معرفی کسب‌وکارهای نوپا و ارائه‌ی آخرین دستاوردها و توانمندی‌های خود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات حضور دارند.