مفهوم سیستم

مفهوم سیستم

 

system meaning

 

دپارتمان آموزش کامپیوتر – کیش تک؛

مفهوم سیستم

ترتيب منظمی از عوامل يا عناصر همبسته که با توجه به همبستگی و تاثير اين عوامل بر يکديگر و تبادل منابع، در جهت کارکرد و حصول نتايج ويژه ای هستند .

در بیانی ساده­ تر می­توان گفت که سیستم مجموعه منظمی از اجزای به هم پیوسته است که برای رسیدن به یک هدف با یکدیگر در تعامل هستند.

همچنین می­توان گفت که سیستم مجموعه ­ای از فرآیندها است که در ارتباط با یکدیگر هستند و برای رسیدن به هدفی مشخص تلاش می­کنند.

نکته: در نگرش سیستمی کیفیت وابسته به سیستم است نه فرد، یعنی سیستم و فرآیندها باید بگونه­ای کار کنند که اولاً وابستگی شدید به فرد خاصی نداشته باشند و همچنین رخ دادن خطا در آن سخت باشد.

مثال سیستم در دنیای واقعی

با تعریف دقیق بالا از یک سیستم کامل، خواهیم دید که اکثر فعالیت‌های اطراف ما طبق تعریف یک سیستم به جلو حرکت می‌کند.

  • سیستم بدن انسان
  • سیستم منظومه شمسی
  • نرم‌افزارهای کامپیوتری
  • دانشگاه با تمام اجزای آن
  • یک کارگاه تولیدی یا فروشگاه

تمام این موارد مثال‌هایی از سیستم‌های اطراف ما هستند. در کامپیوتر، سیستم عامل، نرم‌افزارهای کاربردی، بازی‌های رایانه‌ای را می‌توان یک سیستم جداگانه دانست که خود در یک سیستم بزرگ‌تر در حال کار هستند.

یک سیستم از 5  جزء کوچک‌تر تشکیل می‌شود. هر کدام از این اجزا نقش ویژه‌ای بر عهده داشته و در صورتی که وجود نداشته باشد، می‌تواند فرآیند موفقیت سیستم را دچار اخلال کند.

 

جهت ثبت نام در دوره های کامپیوتر ما اینجا کلیک کنید.

 

عناصر اصلی سیستم

 

The main elements of the system

  • داده ورودی (Input) 
  • پردازش Process) یا  Throughput و فرآیند تبدیل(
  • داده خروجی (Output) 
  • بازخورد(Feedback)

آقای لودویگ ون برتلفنی (Ludwig von Bertalanffy) پایه‌گذار نظریه سیستم‌ها در مورد بازخورد می‌گوید:

بازخورد فرایند دورانی است که در آن بخشی از داده‌های خروجی به عنوان اطلاعات به داده‌های ورودی بازخورانده می‌شود و به این ترتیب سیستم را خود کنترل می‌سازد.

نکته: اگر یک سیستم بتواند به خودی خود و با توجه به بازخوردهایی که دریافت می‌کند، فرآیندهای خود را بهبود بخشیده و آن‌ها را اصلاح کند، به آن سیستم یک سیستم خود کنترل‌کننده یا Self-Controlled System  گفته می‌شود.

جزء بیرونی سیستم (جزء پنجم): محیط سیستم

هر سیستمی که داشته باشیم، می‌بایست به ناچار درون یک محیط (Environment) قرار بگیرد. واضح است که این سیستم می‌تواند از عوامل موجود در محیط تأثیر گرفته و یا روی آن‌ها تأثیرگذار باشد. به عبارت دیگر، سیستم و عوامل محیطی با هم کنش و واکنش دارند.

برای اینکه یک سیستم بتواند به درستی عمل کرده و نتایج دلخواه را تولید کند، باید به محیط سیستم به عنوان جزء بیرونی سیستم توجه شود.

با این‌که این اجزاء جزء سیستم نیستند اما به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم روی سیستم اثر گذاشته و می‌توانند باعث تغییر روند سیستم شوند.


ارتباط‌‌ با‌ ما :

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵

شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :

کانال‌تلگرام: kishtech@

 اینستاگرام :   rahyaranlms         kishtech.ir

آپارات:  kishtech