لیست ایرادات فنی و غیر فنی پله برقی

 

پله برقی، دستگاهی که امروزه اماکن کمی پیدا می‌شود که از آن استفاده نکرده باشند. این وسیله به شدت کاربردی و مفید آنقدر در رفت و آمد روزمره ما در مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار گرفته که ما حتی اجازه فکر کردن به خرابی این دستگاه‌ها را به خودمان نمی‌دهیم.

پله برقی نیز مانند دیگر دستگاه‌های برقی ممکن است دچار ایراداتی شود. که بیشتر این خرابی‌ها به دلیل نبود نظارت صحیح و استفاده نادرست است. در این مقاله قصد داریم به بررسی تعدادی از این ایرادات و خرابی‌ها بپردازیم.

بازرسی و نگهداری نادرست

هر روزه استفاده سنگینی از پله برقی‌ها می‌شود، این موضوع نشان می‌دهد که بازرسی دقیق و درست از چه اهمیت بالایی برخوردار است. اگر بازرسی یک پله برقی به طور درست انجام نشود و ایرادات کوچک برطرف نشوند ممکن است همان ایرادات به ظاهر کوچک در آینده موجب خرابی‌های بزرگتری و آسیب‌های جدی تر شوند. پس سعی کنید در بازرسی از پله برقی‌ها دقت بیشتری به کار ببرید.

پله برقی‌های شکسته

با این‌که انتظار می‌رود تا یک پله برقی به قدری قوی و محکم ساخته شود که در برابر حجم استفاده روزانه مقاومت کند، اما بازهم در طول زمان ممکن است این دستگاه دچار شکستگی شود. این شکستگی بر اثر فرسودگی و سایش در طول زمان به وجود می‌آید. یکی از وظایف پرسنل تعمیر پله برقی بررسی  و تعمیر این فرسودگی و شکستگی‌ها است. در صورت نادیده گرفته شدن این مشکل می‌تواند موجب تصادف پله برقی شود.

مشکلات نرده پله برقی

نرده‌های پله برقی همراه پله‌ها پایین یا بالا می‌روند علاوه بر این نرده‌ها یک پشتیبان قوی در زمان استفاده از پله برقی هستند. در صورتی که تعمیر و نگهداری درستی از نرده‌ها صورت نگیرد ممکن است در زمان حرکت پله‌ها  توقف ناگهانی داشته باشند. این توقف می‌تواند باعث برهم خوردن تعادل افراد، سقوط و آسیب آن‌ها شود.

مشکلات صفحه شانه

صفحات شانه به رنده‌های ورود و خروج پله برقی گفته می‌شود. در طول زمان استفاده ممکن است این صفحات خراب و شل شوند و حتی ممکن است دارای پیچ‌های بیرون زده یا دندانه‌های شکسته باشند. درصورت وجود همچین ایراداتی خطر گیر کردن بند کفش یا لباس با صفحات شانه بیشتر می‌شود و آسیب‌های متعددی را به افراد وارد می‌کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی باید صفحات هر چند وقت یک بار چک شوند.

خطاهای مکانیکی یا برقی

نیروی مورد استفاده پله برقی از ماشین آلات سنگین و پیچیده‌ای که در زیر پیاده رو قرار قرار دارند گرفته می‌شود. یک سیم کشی معیوب یا دیگر مشکلات برقی می‌تواند باعث خرابی پله برقی و از دست رفتن تعادل افراد حاضر بر روی پله شود. سقوط افراد به سمت عقب یا جلوی پله برقی و بر خورد با لبه تیز پله می‌تواند شکستی و یا پاره‌گی‌ های شدیدی را به همراه داشته باشد.

 

نقص طراحی

این موضوع که طراحی یک پله برقی نقص داشته باشد ممکن است غیر ممکن یا دور از ذهن باشد. اما باید به شما بگوییم که نقص در طراحی یا اجرای اشتباه طراحی پله برقی یکی از مشکلات رایج در پله برقی‌ها است. یکی دیگر از اشتباهات رایج مربوط به اجرای اشتباه طرح، شکاف بین پله ‌ها و کناره پله‌ها است.

پله‌های لغزنده

اماکن عمومی وظیفه دارند تا از علائم هشدار دهنده در ورودی پله برقی استفاده کنند، مخصوصا زمانی که پله‌ها لغزنده هستند. این موضوع در زمان بارش برف یا باران اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بعضی افراد به دلیل آشنایی با پله برقی به خطرات احتمالی آن فکر نمی‌کنند و خیلی از مشکلات در زمان نبود علائم هشدار دهنده رخ می‌دهند.

قطعی برق

به دلیل این‌که پله‌های برقی نیازمند منبع انرژی زیادی از سیستم‌های ساختمان هستند، بروز رسانی‌های ولتاژ می‌تواند بر عملکرد موتور تاثیر بگذارد یا حتی موجب آسیب به پله برقی شود. بررسی کیفیت برق می‌تواند خطاهای رایجی مانند ولتاژ کمتر یا بیش از حد را کشف کند. به عنوان مثال، ترموگرافی مادون قرمز، نوسانات شدید دما را اندازه گیری و به شناسایی مشکلات احتمالی قبل از اینکه باعث خرابی سیستم گران قیمت شود، کمک می‌کند. فیوزهای داغ با استفاده از فناوری مادون قرمز بسیار راحت‌تر دیده می‌شوند.

مشکلات آلودگی

بر اثر سایش و فرسایش ذرات کوچک فلزی به درون روغن پله برقی نفوذ می‌کنند. این ذرات می‌توانند در عملکرد سیستم برق و موتور دستگاه اختلال ایجاد کنند. همچنین روغن کاری غیر استاندارد نیز باعث اختلال در عملکرد پله برقی می‌شود.  برای اطمینان از اینکه پله برقی تحت تأثیر این آلودگی‌ها قرار نمی‌گیرد، باید یک تجزیه و تحلیل مناسب تکمیل کنید، که در آن ویژگی‌های خاصی در روغن که می‌تواند نشان دهنده آلودگی یا فرسودگی موتور پله برقی باشد را بررسی شود.

خرابی بلبرینگ

بیشتر از 50 درصد از مشکلات موتور پله برقی مربوط به بلبرینگ‌ها است. همچنین ارتعاشات موتور دستگاه می‌تواند باعث ایجاد بلبرینگ پر سر و صدا شود. برای جلوگیری از این موضوع می‌تواند از یک جاذب القایی استفاده کنید. کار این وسیله جذب جریان‌ها و جلوگیری از خرابی‌های احتمالی است. همچنین جاذب از ایمن بودن پله برقی مطمئن می‌شود و مشکلاتی که می‌تواند دچار از بین رفتن سیستم شود را به حداقل می‌رساند.

درایو موتور نامناسب

تراز شفت زمانی که قطعه دیگری از تجهیزات به یک موتور الکتریکی متصل می‌شود بسیار مهم است، زیرا تراز نادرست می‌تواند باعث سایش بلبرینگ‌های موتور شود. برای برطرف کردن این مشکل می‌توان تراز شفت را از طریق استفاده از تجهیزات اندازه گیری لیزری یا به سادگی با استفاده از یک لبه تشخیص داد.

کلام آخر

در این مقاله با تمامی مشکلات احتمالی که یک پله برقی ممکن است با آن رو به رو شود آشنا شدیم. بهتر است برای برطرف کردن تمامی مشکلات گفته شده از یک تکنسین تعمیر پله برقی کمک بخواهید. اما اگر خودتان به عنوان مالک مکانی که پله برقی در آن قرار دارد قصد انجام تعمیرات را دارید یا اگر به این حوزه علاقه‌مند هستید.  ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در دوره جامع پله برقی  شرکت کنید؛ تا زیر نظر اساتید مجرب این حوزه آموزش ببینید و بعد از دریافت مدرک بین المللی فعالیت خود را آغاز کنید.


ارتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir