سیستم عامل لینوکس (linux)

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات

سیستم عامل

سیستم عامل (linux) برنامه ای است که ارتباط بین کاربر و سخت افزار را برقرار می نمایید و در واقع به گونه ای برنامه نویسی شده است که قادر است علاوه بر شناسایی سخت افزار های اصلی اعم از ورودی ها و خروجی ها ( I/O ) و حافظه, بهترین حالت ارتباطی را با کاربر فراهم سازد. از این رو عنوان مدیر برنامه ها و ماشین از آن یاد می شود اگر چه سیستم عامل خود یک نرم افزار است و متکی بر زبان های برنامه نویسی سطح بالا و پایین می باشد اما پس از نصب بر روی سیستم می تواند میزبان همیشگی برنامه های مترجم و کاربردی دیگر باشد.

در توضیح دیگر به روشن تر شدن این موضوع برای شما می پردازیم .,یک سیستم کامپیوتری از سخت افزارهای مختلفی نظیر حافظه اصلی , پردازنده , دستگاه های ورودی ۰ موشواره,صفحه کلید,اسکنر و…) دستگاه های خروجی ( صفحه نمایش,چاپگر و…) و واسطه  شبکه ای ( مودم و …) تشکیل شده است. در این صورت وجود نرم افزاری که وظیفه آن مدیریت و نظارت برز کلیه اجزای مرتبط باهم است, الزامیست که به آن سیستم عامل گفته می شود در حقیقت سیستم عامل مهمان همیشگی حافظ است و کاربر را از پیچدگی های سخت افزار دور نگه می دارد .

 

وظایف سیستم عامل به دو گونه اصلی و فرعی تقسیم می شود که در ادامه به بررسی آن ها خوایم پرداخت:

 

وظایف اصلی سیستم عامل

مواردی که در ادامه مشاهده می کنید هسته عملیات را در اکثر سیستم عامل ها تشکیل می دهد.

۱- مدیریت پردازنده: قرار دادن وظایف و پردازش ها با ترتیب و نظم مقایسه انها با اندازه های قابل کنترل قبل از آنکه به cpu منتقل شوند , زمان بندی پردازش ها,میزان در اختیار داشتن cpu ,مدیریت همزمانی و جلوگیری از بن بست.

۲-مدیریت حافظه(حافظه اصلی و کمکی): هماهنگ کردن داده هایی که از RAM می آیند یا به آن می روند, ضمن جلوگیری از تداخل فرآیند و مدیریت حافظه مجازی.

۳- مدیریت سخت افزاری: رابطه متقابل و صحیح میان دستگاه های سخت افزاری متصل شده را فراهم می کند.

۴- مدیریت ذخیره سازی: جهت ذخیره سازه داده های دائمی می باشد.

۵-رابطه برنامه: در واقع فراهم کننده روابط استاندارد میان نرم افزارهای کاربردی کامپیوتر شماست.

۶- رابط کاربری : به شما امکان می دهد تا با کامپیوتر خود ارتباط بهتری برقرار کنید.

 

وظایف فرعی سیستم عامل

۱- تشخیص خطا :هنگامی که سیستکم کامپیوتری در حال اجرا است خطاهای متنوعی می تواند بروز کند. خطاهای سخت افزاری مثل خطای حافظه یا کار نکردن و یا بد کار کردن دستگاه های ورودی وخروجی (I/O), خطاهاینرم افزاری مثل سرریز شدن در محاسبات, تلاش برای دسترسی به یک محل  غیر ازمجاز از حافظه و ناتوانی سیستم برای پاسخگویی به درخواست یک کاربر. سیستم عامل در مقابل باید اقدامات مناسب برای هر نوع خطا را انجام دهد.

۲- حسابداری : بسته حسابداری و آمار در سیستم عامل به منظور پیش بینی نیازهای آینده و تنظیم سیستم عامل با مشخص کردن میزان استفاده هر کاربر از منابع است.

۳- دسترسی ها :سیستم عامل می تواند در جهت ایجاد امنیت اظلاعات و محافظت از تنظیمات و تغییرات کاربران بنا به درخواست کاربر,امکان ایجاد نام کاربری و رمز, عبور نمایید.