آشنایی با آیفون های تصویری و نحوه نصب آن ها

پردیس فناوری کیش_طرح ملی مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه فنی و مهندسی

آیفون های تصویری

در این مطلب از مبحث آموزش سیم کشی ساختمان می خواهیم شما را با نحوه نصب آیفون های تصویری در حوزه برق صنعتی و قدرت آشنا کنیم. آیفون های تصویری با توجه به ضرورت نیاز به مشاهده تصویر اشخاص شکل گرفت و علاوه بر انتقال صدا، قابلیت انتقال تصویر به صورت رنگی و سیاه-سفید را دارد. مدل های جدید آیفون های تصویری قابلیت ظبط صدا و تصویر بر روی حافظه داخلی دارند و در مواقعی که شخص در منزل نباشد با زدن زنگ منزل تصویر شخص بر روی آیفون ضبط شده و می توان آن را باز بینی نمود.

اجزای آیفون های تصویری

اجزای اصلی آیفون های تصویری عبارتند از:

1- پنل تصویری ورودی

در تصویر زیر چند نمونه پنل تصویری در مدل و ابعاد مختلف مشاهده می کنید.

 پنل تصویری ورودی

دربعضی از پنل های تصویری از فناوری RFID جهت باز نمودن درب ورودی با کارت و تگ استفاده شده است. از آنجایی که ارتباط این سیستم یک طرفه است و ID این کارت ها قابلیت کپی توسط سارقان را داراست، از تکنولوژی بالاتری که NFC نام دارد استفاده می کنند که یک ارتباط دو طرفه ایجاد می کند و قابلیت کپی ندارد و در مکان های حساس و کارت های اعتباری کاربرد بیشتری دارد.

2- گوشی و صفحه نمایش

ابعاد تصویر صفحه نمایش ها از 2.5 اینچ تا 10 اینچ با توجه به سلیقه و محیط مورد استفاده انتخاب می شود. 

صفحه نمایش یا مانیتور های رنگی

3- ترانس یا منبع تغذیه

منابع تغذیه مورد استفاده در آیفون های تصویری مانند منبع تغذیه آیفون های صوتی است و دارای خروجی 12 ولت AC و DC است . در مدل های قدیمی تغذیه پنل ورودی 12 ولت DC می باشد و تغذیه دربازکن از 12 ولت AC استفاده می شود. در مدل های جدید تغذیه دو ترمینال با ولتاژ کاری 12 ولت AC دارد.

منبع تغذیه

4- قفل دربازکن برقی

دو نوع دربازکن در آیفون ها استفاده می شود که نوع رایج آن با اتصال زنجیر به قسمت ثابت درب و دربازکن نصب می شود و از انرژی ذخیره شده فنر برای آزاد کردن زبانه استفاده در استفاده می کند. نوع دیگر آن که نیازی به زنجیر ندارد و توسط یک مگنت زبانه را به داخل کشیده و در باز می شود.

 

نمای ظاهری چند مدل از قفل های دربازکن برقی

5- کابل آیفون مرغوب (با تعداد زوج موردنیاز)

جهت ارتباط این تجهیزات به یکدیگر میتوان از کابل آیفون 4 زوج 0.6 برای یک واحده و با تعداد زوج های بالاتر در آپارتمان ها جهت ارتباط استفاده نمود.

توجه : جهت آموزش نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری به معرفی برند تابا می پرداربم.

راهنمای سیم کشی و نصب آیفون های تصویری

بیشتر متعلقات آیفون صوتی و تصویری همچون قفل درب بازکن، ترانس (منبع تغذیه) و کابل مورد استفاده، مشابه یکدیگر می باشند. در تصویر زیر سیم کشی یک نمونه آیفون تصویری برند تابا را ملاحظه می کنید. برای سیم کشی این آیفون تصویری یک واحدی، نیاز به یک کابل آیفون 4 زوج فویل دار با نمره 0.6 استاندارد است.

برای شروع سیم کشی ابتدا لازم است، 4 کانکتور شماره یک الی چهار را با حفظ ترتیب رنگ ها از پنل ورودی به گوشی آیفون متصل نمائید. در مرحله بعد لازم است پس از نصب قفل درب بازکن برقی دو کانکتور D2 و D1 را مستقیماً توسط دو رشته سیم به ورودی درب بازکن متصل نمائید. حال در مرحله پایانی لازم است برای راه اندازی آیفون تصویری ترانس (منبع تغذیه) را به دو ترمینال AC که بر روی پنل ورودی آیفون تعبیه شده است متصل نمائید.

توجه : بهتر است منبع تغذیه نزدیک به درب ورودی باشد تا قفل بازکن عملکرد بهتری داشته باشد.

راهنمای سیم کشی و نصب آیفون های تصویری