معرفی الگوی های قیمتی مهم و قدرتمند در تحلیل تکنیکال

معرفی الگوی های قیمتی مهم و قدرتمند در تحلیل تکنیکال

 

Introduction of important and powerful price patterns in technical analysis

دپارتمان آموزش کیش تک؛

الگوهای قیمتی

الگوهای قیمتی، سیگنالی هستند که زمان ورود، ابزار تایید و یا پیش بینی جهت و میزان تحرکات قیمتی بازار را نمایان می کنند.در ادامه می خواهیم با یک سری از الگو های قدرتمند نموداری آشنا شویم.

توجه: معامله گران در بازار سهام باید نسبت به الگو های قیمتی در تحلیل تکنیکال، شناخت خوبی داشته باشند. به کمک این تحلیل ها می توان در بازار مالی، خرید و فروش انجام داد. این تحلیل ها، تکراری هستند و بارها از آن ها استفاده شده و نتیجه مثبتی داشته اند. به همین دلیل، بسیار مفید و کمک کننده هستند. در واقع، توانایی بارز تکرار شوندگی الگوی قیمتی در روند، یکی از ویژگی های بارز تحلیل تکنیکال می باشد.

نکات کلی درباره الگوهای قیمتی

 • تغییر حجم معاملات، زمانی که الگوی نموداری در حال شکل گیری است، یک ابزار کمکی برای تایید درستی و قدرت الگو به حساب می آید.
 • بر اساس ماهیتی که هر الگوی قیمتی دارد، یک هدف نموداری از پیش معین شده را دنبال می کنند. روند بازار در تحقق این اهداف و انتظارات، تاثیر گذار است.
 • هر چقدر الگویی، در مدت زمان طولانی تری شکل بگیرد، باید منتظر حرکات قیمتی بزرگ تری باشیم. اگر در این زمینه به جزئیات توجه کنیم، الگو های نموداری، به یکدیگر شباهت زیادی دارند. برای اینکه تفاوت آن ها را متوجه شویم، باید به عواملی مثل شکست های قیمتی، تغییر حجم معاملات و ‌‌‌… دقت کنیم.
 • افزایش حجم معاملات، زمان خروج قیمت از بخش های حمایت و مقاومت ، جزو بهترین روش های تشخیص شکست می باشد.
 • برخی اعتقاد دارند، برای اینکه الگو های نموداری به قدرت بالاتری برسند، باید حجم معاملات در نقاط کف و سقف، در طی شکل گیری الگو، به ترتیب از چپ به راست نمودار، کاهش پیدا کند و شاهد افزایش حجم معاملات، در نقطه شکست باشیم.

تعریفی واضح تر از الگوی قیمتی

الگوی قیمتی و یا الگوی تحلیل تکنیکال همان الگو هایی هستند که در نمودار قیمت اوراق بهادار ایجاد می شوند.
این الگو ها ممکن است در هر زمانی به وجود بیایند. مهم ترین چالشی که تحلیل گران با آن دست و پنجه نرم می کنند، پیدا کردن نوع الگو قبل از اینکه شکل گیری به حد مشخصی برسد.

 

معرفی و بررسی انواع الگوهای قیمتی در تحلیل تکنیکال

 

الگوی سر و شانه

 

Head and shoulders pattern

می توان گفت که الگوی سر و شانه از نظر سرمایه گذاران و تریدر ها، یکی از معتبر ترین و کاربردی ترین الگو ها در تحلیل تکنیکال به شمار می آید. از نظر هندسی، این الگو از سه قله به شکل متوالی ایجاد شده است. دومین قله (سر) نسبت به سایرین ( شانه ها ) بلند تر است. در نهایت شکلی شبیه به سر و شانه های انسان به وجود می آید. اگر دره ها چنین آرایشی داشته باشند، الگوی سر و شانه معکوس خواهد بود.

 • از لحاظ نموداری، الگوی سر و شانه کلاسیک، یک سیگنال نزولی و سر و شانه معکوس، احتمال روند صعودی را نشان می دهد.
 • الگوی سر و شانه ظاهر نموداری خاصی دارد. شروع آن، روند بازگشتی دارد و تغییر بازار را نشان می دهد.
 • از لحاظ قدرتی، سر و شانه دقت بسیار زیادی دارد. روند صعودی یا نزولی بازار به کمک سر و شانه مشخص می شود. زمانی که این الگو تشکيل می شود، یک نقطه عطف خیلی مهم یا یک اصلاح قیمت کوتاه مدت و معمولی، اتفاق می افتد. این الگو می تواند نشانه ای باشد از تغییر تمایلات جمعی و پتانسیل یک بازگشت قیمتی قریب الوقوع.

 

الگوی سقف و کف دو قلو

 

Twin ceiling and floor pattern

 • الگوی کف و سقف دو قلو، نمونه ای از یک الگوی قیمتی بازگشتی و پر تکرار است. پس باید در شرایط خاصی به کمک سایر ابزار های تحلیلی، از آن بهره برد تا خطاهای احتمالی، رخ ندهد.
 • اگر به نام آن دقت کنید، دو سقف یا قله و دو کف یا دره را شامل می شود.سقف دو قلو نمایانگر یک سیگنال نزولی است و احتمال صعودی بودن بازار از روی الگوی کف دو قلو معین می شود. اگر از لحاظ نموداری به آن توجه کنیم، دو بار تلاش ناموفق قیمت را برای ادامه حرکت اصلی، نشان می دهد. در پایان، اگر این الگو شکل بگیرد، احتمال آن است که روند غالب، تغییر کند و مسیر بازار در جهت دیگری، ادامه یابد.
 • الگوی کف دو قلو، نشان گر این است که بعد از یک روند قدرتمند نزولی، خریداران بر فروشندگان، غلبه کنند و روند بازار به سمت صعودی تغییر یابد. در واقع اولین فاز افزایش، بعد از یک روند نزولی قوی اتفاق می افتد. در آخر، وقتی فروشندگان تسلط خود را به دست آورند، بازار افت می کند. نتیجه این فعل و انفعالات، تشکیل اولین دره و قله می باشد. زمانی که به سطح حمایتی ناشی از ایجاد قله اول، نزدیک شویم، بار دیگر، خریداران شروع به کار می کنند و قیمت تا محدوده سقف قبلی، بالا میرود.
 • زمانی که دو دره پشت سر هم تشکیل می شود و با وجود یک سطح حمایتی قدرتمند، حجم معاملات به صورت قابل توجهی، بالا میرود و تغییر روند و سیگنال صعودی با شکست ناحیه مقاومتی قله اول، تایید خواهد شد.
 • این حالت در قسمت سقف دو قلو، شرایط کاملا برعکس است و کاهش قیمت، خصوصیت آن است.
  بعد از حرکات شدید و بلند مدت قیمت، بهترین بازدهی رخ می دهد. این الگو بازگشت قیمت از راه قبلی را نمایان می کند. هدف تکنیکالی این الگو، در سقف و کف به اندازه ی فاصله بین قله ها و دره ها از نقطه شکست می باشد.

 

الگوی سقف و کف سه قلو

 

Triple ceiling and floor pattern

 • درصورتی که الگوی دوقلو در شکست سطوح قیمتی ناتوان باشد و فعل و انفعلات میان خریداران و فروشندگان دوباره به همان صورت تکرار شوند، الگوی نموداری مشاهده شده را کف و سقف سه قلو می نامند.
 • معمولاً تشکیل این الگو در نمودار، نشانه بالقوه ای از احتمال تغییر روند بازار است. ازآنجا که این الگو در ابتدا کف و سقف دوقلو بوده است، پس ازلحاظ روانشناسی و خواص تکنیکالی شباهت بسیاری به آن داشته و الگوی بازگشتی محسوب می شود.
 • فلسفه روانی این الگو، گویای سه بار تلاش ناموفق گروهی از معامله گران در راستای ادامه روند غالب بازار است. ازآنجا که تشکیل الگوی سه قلو زمان بیشتری طول می کشد، به همین دلیل می توان استنباط نمود که، سیگنال قدرتمندتری صادر کرده و درنتیجه قیمت در جهت شکست الگو، حرکت بیشتری داشته باشد.
 • به طور مثال در الگوی کف سه قلو، پس از اینکه فروشندگان ناتوانی قیمت در شکست قله اول را مشاهده کنند، به این نتیجه می رسند که توان صعودی بازار کاملاً تخلیه شده و باید منتظر ادامه روند نزولی باشند. اما در ادامه و با رسیدن به سطح حمایتی، دوباره خریداران با ورود پول هوشمند به بازار موجب افزایش قیمت ها می شوند و اما این بار در آستانه مقاومت سخت ناشی از قله ها، با ورود خریداران جدید و افزایش قابل ملاحظه حجم معاملات در نقطه شکست، الگو تایید و روند جدیدی در نمودار شکل می گیرد.
 • بارزترین نکته هنگام شکست نواحی نموداری این است که، بسیاری از فروشندگان با مشاهده حجم معاملات هنگام عبور از سطوح و زمان طولانی شکل گیری الگو، در صف خریداران قرار می گیرند. همانند الگوی قبل، پس از شکست انتظار می رود که، حداقل به اندازه فاصله کف و سقف الگو در نمودار، نوسان قیمتی داشته باشیم.

 

الگوی پرچم

 

Flag pattern

 • این الگو اغلب در مواقع اصلاحی پس از شکل گیری یک روند قوی در بازار به وقوع می پیوندد. تشکیل الگوی پرچم پس از یک روند پرقدرت، اصطلاحاً موجب استراحت و تجدیدقوای بازار به منظور ادامه روند اصلی می شود.
 • با توجه به ماهیت نموداری الگوی پرچم باید توجه داشت، فقط در مواقعی که روند مشخص و قابل اطمینانی داشته باشیم، می توان به آن استناد کرد و استفاده از این الگو در بازارهای خنثی و بدون روند به هیچ وجه توصیه نمی شود.
 • بر اساس شکل نموداری، الگوی پرچم یک حرکت شارپ صعودی یا نزولی است که توسط یک سری حرکات اصلاحی کوچک به صورت کانال های افقی، مورب و یا کنج، متوقف شده و پس از مدت کوتاهی، بازار دوباره به روند اصلی خود ادامه می دهد.
 • هر چه فاز اصلاحی مدت زمان بیشتری طول کشیده و به سمت کنج سوق پیدا کند، انتظار می رود پس از شکست، حرکات قیمتی بزرگتری داشته باشیم.
 • برعکس الگوهای بازگشتی، تشکیل پرچم صعودی، یک نشانه از افزایش دوباره قیمت و تشکیل پرچم نزولی از ادامه روند نزولی خبر می دهد.
 • پس از شکست و تایید آن به وسیله حجم سنگین معاملات، انتظار داریم بازار حداقل به اندازه پایه پرچم، یعنی ابتدای شروع حرکت تا اولین قله یا دره تشکیل شده، تحرک قیمتی داشته باشد.

 

الگوی مستطیل

 

Rectangle pattern

 • الگوی مستطیل را می توان نوعی پرچم دانست. اما باید میان آن ها تمایز قائل شویم، زیرا ازلحاظ کارایی تفاوت بسیاری دارند.
 • به طور کلی این الگو نیز از نوع ادامه دهنده روند بوده و حرکتی خنثی مابین تحرکات اصلی یک روند پرقدرت محسوب می شود.
 • زمانی که روند مشخصی قابل ملاحظه باشد، در صورت مشاهده الگوی مستطیل در نمودار، می توان بر مبنای آن تصمیم گیری نمود. ولی همانند الگوی پرچم در سایر مواقع که جهت بازار واضح نیست، کاربردی ندارد. از طرفی مستطیل به الگوهای سقف و کف چند قلو شباهت بسیاری دارد. زیرا در تمامی این اشکال نموداری، قیمت پس از حرکت در جهتی مشخص، برای مدتی در محدوده کوچکی بین حمایت و مقاومت های افقی نوسان می کند.
 • تشخیص دقیق این الگوها به وسیله جهت و شرایط شکست قیمت امکان پذیر است. محدوده نوسانی، محل تقابل خریداران و فروشندگان است که نتیجه آن، مسیر آتی بازار را مشخص می کند.
 • همانند الگوی پرچم، شکست سقف مستطیل پس از یک روند صعودی یک سیگنال افزایشی بوده و شکست کف الگو نشانه ادامه روند نزولی است.حداقل هدف قیمتی این الگو، ارتفاع مستطیل یعنی فاصله بین سقف و کف های محدوده نوسانات است.

توجه: اگر به دنبال بهترین الگو های نموداری هستید، آگاه باشید که چنین چیزی وجود خارجی ندارد زیرا درکی که شما از الگوها و حد سود و حد ضرر دارید، باعث می شود که مناسب ترین الگو را انتخاب کنید.

الگوهای نموداری دیگر

الگو های ذکر شده جزو پر کاربردترین ها در زمینه تحلیل تکنیکال بودند.

علاوه بر الگو های بازگشتی و ادامه دهنده، الگو های دو طرفه یا خنثی نیز کاربرد دارند که رون آن ها به گونه ای است که می توانند به هر سمتی تغییر جهت بدهند. همانطور که گفته شد حجم معاملات، در تایید این الگو ها نقش مهمی دارد.

 • از دیگر الگو های نمودار در تحلیل تکنیکال می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. الگو های کف گرد یا اسپایک که جزو الگو های برگشتی هستند و در نمودار های هفتگی و ماهیانه قیمت، دیده می شوند.
 2. الگوی مثلث متقارن، یک الگوی ادامه دهنده است، در این نوع الگو، قیمت در روند جاری بازار متوقف می شود و بعد از مدتی، به روند اصلی بازگردانده می شود.
 3. الگوی مثلت صعودی که الگویی ادامه دهنده است.
 4. الگوی مثلث نزولی دقیقا عکس الگوی بالا است. و جزو الگو های ادامه دهنده می باشد.
 5. الگوی کنج شبیه به الگوی مثلث متقارن بوده و ادامه دهنده است.
 6. الگوی فنجان و دستگیره (  ادامه دهنده )
 7. الگوی کف الماس ( برگشتی )

و ‌‌…


ارتباط‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های اجتماعی پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه آموزش‌مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir  
آپارات     kishtech