تاریخچه زبان انگلیسی

 

زبان هر کشوری تاریخچه‌ای دارد که مربوط به سیاست و فرهنگ همان کشور است. زبان انگلیسی نیز از همین قاعده پیروری می‌کند، در این مقاله قصد داریم تا نگاهی مختصر به تاریخچه این زبان داشته باشیم.

تاریخچه زبان انگلیسی با حمله سه قبلیه آلمانی به بریتانیا شروع می‌شود. این سه قبلیه یعنی Angles، Saxons و Jutes  از دریای شمال یعنی دانمارک و شمال آلمان امروزی عبور کردند. ساکنان بریتانیا در آن زمان به زبان Celtic صحبت می‌کردند که بسیاری از آن‌ها توسط مهاجمان به شرق و شمال برده شدند(ویلز، اسکاتلند و ایرلند حال حاضر). Angles از Englaland آمده است و زبان آنها Englisc بود که کلمه های England و English از آن گرفته شده است.

انگلیسی قدیمی(old english)450 تا 1100 بعد از میلاد

مهاجمان آلمانی در آن زمان به یک زبان مشابه صحبت می‌کردند، که امروزه در بریتانیا با نام old english  شناخته می‌شود. بومیان انگلیسی زبان حال حاضر زبان انگلیسی قدیمی را به سختی متوجه می‌شوند، اما با همه این‌ها بیشتر از نصف کلمات انگلیسی امروزه ریشه انگلیسی قدیمی دارند؛ مانند strong و water. زبان انگلیسی قدیمی تا حدود 1100 پس از میلاد صحبت می‌شد.

انگلیسی میانی(Middle english) از 1100 تا 1500

فاتح Duke of Normandy (بخشی از فرانسه امروزی)، ویلیام در 1066 به انگلیس حمله کرد، فاتحان جدید با نام normans شناخته می‌شدند. Norman‌ها نوعی از زبان فرانسه را با خود به بریتانیا آوردند که این زبان تبدیل شد به زبان دادگاه سلطنتی و کلاس‌های تجارت و قانون گذاری. این موضوع باعث شد که در دوره‌ای تقسیم کلاس زبانی به وجود بیاید، به این شکل که کلاس‌های پایین تر به زبان انگلیسی و کلاس‌های بالاتر به زبان فرانسه صحبت می‌کردند. انگلیسی در قرن 14 م دوباره بر بریتانیا غالب شد اما این بار کلمات فرانسوی نیز به آن اضافه شده بود که به این زبان Middle English می‌گویند.

 

انگلیسی مدرن(Modern English)  از 1500 تا 1800

یک تغییر مشخص و ناگهانی در تلفظ، در انتهای انگلیسی میانه آغاز شد. این تلفظ کوتاه و کوتاه تر شد. بریتانیا در قرن 16 با بسیاری از مردم جهان در ارتباط بود. این و رنسانس، یادگیری کلاسیک به این معنا بود که بسیاری از کلمات و عبارات جدید وارد زبان شد. اختراع چاپ هم به معنی وجود یک زبان معمول در چاپ بود. کتاب ها ارزان تر شدند و بسیاری از مردم خواندن یاد گرفتند. چاپ همچنین استانداردهایی وارد این زبان کرد. املا و گرامر ثابت، گویش لندن استاندارد و در ۱۶۰۴ اولین دیکشنری انگلیسی منتشر شد.

انگلیسی مدرن جدید(Late Modern English)  از 1800 تا اکنون

اصلی ترین تفاوت در بین انگلیسی مدرن و اولیه، در واژگان است. کلمات بیشتری که در انگلیسی مدرن اخیر وجود دارد از دو فاکتور اصلی ناشی می‌شود:

انقلاب صنعتی و تکنولوژی جدید که به کلمات جدید نیاز داشتند.

تحت پوشش قرار دادن یک چهارم سطح زمین توسط امپراطوری بریتانیا که باعث شد زبان انگلیسی واژگان زیادی را از بسیاری از کشورها بپذیرد.

کلام آخر

زبان انگلیسی امروزه به یک زبان بین المللی و مشترک در بین جوامع و ملت‌های مختلف تبدیل شده است. این زبان سادگی و زیبایی بیشتری نسبت به سایر زبان‌ها مانند عربی دارد. همین موضوع باعث شده که در سراسر جهان افراد زیادی مشغول یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم خود باشند. اگر شما هم علاقه‌ به یادگیری این زبان دارید می‌توانید در دوره‌ آموزشی زبان‌های خارجی مجموعه ما شرکت کنید.


ارتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir