BCD to seven-segment

توضیحاتی جامع و کاربردی در مورد BCD to seven-segment

آشنایی اولیه با BCD to seven-segment

مقدمه

نمایشگر seven segment تشکیل شده است از ۷ عدد LED که یا آند و یا کاتد شان به یکدیگر اتصال داده شده است. در نوع کاتد مشترک پایه مشترک (com) می بایست به صفر منطقی و پایه های آزاد LED ها به یک منطقی متصل شوند. در نوع آند مشترک اتصالات کاملا بر عکس است یعنی پایه مشترک می بایست به یک منطقی و پایه های آزاد LED ها به صفر منطقی متصل شوند.

BCD to 7-segment

معمولا ارقام دیجیتال دسیمال به صورت BCD در دسترس است. یک مبدل BCD به seven segment عدد دیجیتال را به صورت BCD دریافت و در خروجی مبدل کد seven segment مربوط به همان عدد را تولید می نماید. برای نمایش اعداد BCD بر روی seven Segment می بایست از یک مبدل استفاده نمود . تراشه 7448 یک مبدل  BCD به seven Segment می باشد . خروجی این تراشه Active High است. این بدان معناست که متناسب با عدد ورودی در خروجی یک منطقی تولید می نماید. هم چنین seven segment متصل به این تراشه می بایست از نوع کاتد مشترک باشد. شمای پایه های مربوط به این تراشه در شکل صفحه بعد مشاهده می شود.

همانطور که در شکل مشخص است پایه های D0 تا D3 مربوط به ورودی های اعداد BCD می باشد. پایه های A تا G نیز پایه های متصل شونده به seven segment می باشند. هم چنین پایه های LT , RBI و BI / RBO پایه های تعیین کننده نحوه عملکرد مبدل می باشند که هر سه به یک منطقی متصل شده اند. ( پایه VCC مدار ) به دلیل اینکه با اتصال مستقیم خروجی های 7448 به seven segment نور اعداد نمایش داده شده بر روی seven segment از شدت کافی برخوردار نبوده و به وضوح دیده نمی شود از یک مدار واسط ما بين 7448 و seven segment استفاده شده است.

BCD to 7-segment

BCD to seven-segment

مدار مذکور باقر نام دارد که توسط تراشه 74244 در دسترس می باشد. باقر مداری است با ضریب تقویت ولتاژ ۱ به طوری که در شکل موج وارد شده تغییری ایجاد نمی کند. تنها جریان سورس را تقویت نموده و باعث می شود که سیگنال تولید شده در خروجی از جریان بالاتری برخوردار شود. نمای پایه های مربوط به این تراشه در شکل زیر مشاهده می شود. تراشه 74244 شامل ۸ عدد بافر است که در دو گروه جدا از هم قرار گرفته اند. گروه ۱و گروه ۲ که هر کدام از گروه ها توسط پایه ای به نام OE و با صفر منطقی فعال می شود. هر گاه این پایه به یک منطقی متصل شود گروه مربوط به این پایه غیر فعال خواهد شد. در نتیجه از این پایه به عنوان فعال ساز بافر استفاده می شود.

BCD to 7-segment

آدرس : تهران – بلوار کشاورز- خیابان 16 آذر جنب انتشارات دانشگاه تهران – پلاک 45 – طبقه 4 – واحد9

همه روزه از ساعت 9 تا 16.00 واتساپ و تلگرام : 09059626900 ایمیل : info@rahyaranlms.ir

تلفن : 66176196 (021)

ساعات اداری : شنبه – پنجشنبه : 09:00 – 16:00

وب سایت: www.kishtech.ir www.kishindustry.ir www.rahyaranlms.ir www.kishindustry.com www.portal.kishtech.ir