حذف بخش داشبورد درسیستم‌عامل مک کاتالینا

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره تخصصی صنعت و مدیریت_گروه فناوری:

داشبورد که یکی از محبوب‌ترین بخش‌های سیستم‌عامل مک در طول بیش از ده سال بوده، در جدیدترین نسخه‌ی به‌روزرسانی اپل قرار است به‌طور کامل حذف شود.

در جدیدترین نسخه‌ی به‌روزرسانی سیستم‌عامل مک به‌نام کاتالینا، اپل تصمیم دارد بخش داشبورد را حذف کند. این خبر اولین‌بار توسط Appleosophy و سپس MacRumors گزارش شد. بخش داشبورد اولین‌بار ۱۴ سال پیش به‌همراه سیستم‌عامل Mac OS X مدل10.4 Tiger در سال ۲۰۰۵ عرضه شد و آخرین نسخه‌ی به‌روزرسانی آن در سال ۲۰۱۱ با انتشار سیستم‌عامل Mac OS X مدل10.7 Lion  به پایان رسید.

اين برنامه برای اولين‌بار مفهوم ويجت را به سيستم‌عامل دسکتاپ اپل معرفی کرد و به مدت بيش از ده سال جزئی از مشخصه‌هاي طراحی سيستم‌عامل سری X مک به‌حساب می‌آمد. داشبورد سيستم‌عامل مک به‌خاطر مشخصه‌ی يادداشت (Sticky Note) و رويکرد اسکومورفيک آن شناخته می‌شود که به بهترين حالت توسط ويجت‌های ساعت، استوکز و ماشين حساب پياده‌سازی شده است. داشبورد فسلفه‌ای از طراحي بود که پايه و اساس اولين نسخه‌ی سيستم‌عامل موبايل iOS را تشکيل داد. اولين نسخه‌ی iOS که برپايه‌ی داشبورد طراحي شده بود، چند سال پس از سيستم‌عامل OS X Tiger عرضه شد. در سيستم‌عامل موبايل iOS سری ۷ در سال ۲۰۱۳، اپل اين زيبايی را دو چندان کرد که همان حس و حال نسخه‌ی دسکتاپ را به کاربر منتقل کند.

از ابتدای پيدايش داشبورد تا سال ۲۰۱۱، اين قابليت به اشکال مختلف دردسترس کاربران قرار گرفت، اما نه ویجت‌ها و نه رابط کاربری به‌روزرسانی نشدند که این امر باعث به‌وجود آمدن یک ناهنجاری در پشت صحنه‌ی  سیستم‌عامل مک شد. سیستم‌عامل مک سری  X 10.10 مدل یوزیمیت (Yosemite) به‌طور پیش‌فرض این برنامه را غیرفعال کرد اما به‌صورت ميانبر يا در فضای اختصاصی آن در Mission Control همچنان قابل مديريت بود.

در حال حاضر، به‌نظر می‌رسد داشبورد در جديدترين نسخه‌ی سيستم‌عامل مک به‌نام کاتالينا، به‌طور کلی حذف شده است. Appleosophy سعی داشت داشبورد را ازطريق ترمينال طوری فعال و غيرفعال کند که تنظيمات آن حتی پس از راه‌اندازی مجدد از دست نرود. Launchpad نيز آيکون برنامه‌ی داشبورد را به‌صورت علامت سؤال نشان می‌دهد، همان‌طورکه اين قضيه پيش‌تر نیز درمورد برنامه‌ی iTunes صادق بود.

گفته می‌شود تعداد کاربران مشتاق به استفاده از داشبورد چندان زياد نبوده است. اپل طی سال‌های اخير ويجت‌های زيادی مشابه با ويجت‌های موجود در داشبورد طراحی کرده و در دل Notification Center گنجانده است. اين ويجت‌ها همگی ازطريق يک آيکون واقع در بالا و سمت راست صفحه‌نمايش قابل دسترسی هستند (مشابه روندی که در لپ‌تاپ‌های اپل توسط کليد ميانبر يا حرکات اشاره‌گر قابل دسترسی است). در اپ‌استور، يک بخش برای ويجت‌های Notification Center درنظر گرفته شده است که برنامه‌های سفارشی خاص همانند AirMail Fantastical يا Todoist در آن قرار گرفته است.

داشبورد نيز به اندازه‌ی قدمت تاريخچه‌ی نرم‌افزار، يک ويژگی به‌يادماندنی محسوب می‌شود که برای سيستم‌عامل مک سری X طراحی شده است. اگر روند طراحی نرم‌افزار دسکتاپ را در ۱۵ سال گذشته در نظر آوريم، شايد از اين پس، جای خالی داشبورد را حس کنيم.