بررسی کامل مفهوم ایجنت ورزشی

ایجنت ورزشی کیست؟ چه کاری انجام می‌دهد؟ مهارت‌های مورد نیاز یک ایجنت ورزشی چیست؟ نحوه کسب درآمد ایجنت‌ها به چه شکل است؟ ما در این مقاله قصد داریم تا تمامی این سوالات را برای شما پاسخ دهیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

ایجنت کیست

ایجنت در انگلیسی به معنای نماینده است. ایجنت شخصی است که شخص دیگری را به صورت قانونی نمایندگی می‌کند. در دنیای فوتبال ایجنت‌ها وظیفه نمایندگی کردن ورزشکاران، مربیان و حتی باشگاه‌ها را بر عهده دارند.

به طور دقیق ایجنت‌ها چه کاری انجام می‌دهند

وظیفه یک ایجنت پیش بردن مذاکرات و انعقاد قرار دادها با توجه به منافع شخصی بازیکنان است. به عنوان مثال میزان مبلغ قرار داد، درنظر گرفتن پاداش و مدت زمان قرار داد است. اما فعالیت‌های یک ایجنت به همین جا ختم نمی‌شود و گاهی ممکن است یک ایجنت تبدیل به مدیر برنامه‌‌های یک بازیکن شود و حتی روابط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

برای درک بهتر این موضوع که رابطه یک ایجنت و بازیکن تا چه میزان ممکن است نزدیک باشد به این مثال توجه کنید. طبق گفته‌ها درزمان آتش سوزی خانه پوگبا به عنوان اولین نفر او با ایجنتش تماس می‌گیرد ومی‌پرسد چه کاری باید انجام دهد؟ و مینو رایولا ایجنت او می‌گوید که باید با آتش نشانی تماس بگیرد. این داستان می‌تواند نشان دهد که رابطه بازیکن و ایجنت تا چه اندازه می‌تواند نزدیک و مورد اعتماد باشد که بازیکن به عنوان اولین فرد کمک کننده با او تماس بگیرد.

چگونه یک فرد می‌تواند به عنوان ایجنت فعالیت کند

برای فعالیت در این حوزه حالات مختلفی وجود دارد که یک فرد وارد این حوزه شود. یکی از رایج‌ترین‌ آن‌ها بازیکنانی هستند که بعد از اتمام دوره ورزشی وارد این حوزه می‌شوند. یا ممکن است یک فرد پسرش به عنوان یک بازیکن معروف شناخته شده باشد مانند پدر مسی و پدر نیمار. یا قبلا فرد فعالیت رسانه‌ای انجام می‌داده و شروع به  فعالیت در این حوزه می‌کند. درحالت آخر ممکن است فرد اصلا هیچ‌گونه فعالیت ورزشی از قبل نداشته و کم کم وارد این حوزه شود.

یک ایجنت چه قابلیت‌هایی نیاز دارد

طبعا برای فعالیت در این حوزه شما نیاز به شناخت بازیکنان و باشگاه‌ها و افراد فعال آن حوزه دارید. یک ایجنت وظیفه ارتباط و اتصال بین افراد را برعهده دارد مانند ارتباط بازیکن و باشگاه. قطعا اگر فردی ارتباط خوبی با دیگر افراد نداشته باشد نمی‌تواند ایجنت خوبی هم باشد.

آیا ایجنت نیاز دارد که حقوق خوانده باشد

به طور تخصصی نیازی به دانستن حقوق نیست زیرا ایجنت‌ها در امور مربوط به انعقاد قرار داد از وکلای حقوقی مشاوره می‌گیرند؛ اما اگر یک ایجنت مفاد حقوقی رابه خوبی بشناسد می‌تواند کمک کننده باشد. مهارت بعدی که می‌تواند برای یک ایجنت بسیارکمک کننده باشد سواد مالی است. پس می‌توان نتیجه گرفت که قدرت برقراری ارتباط و مذاکره و در کنار آن‌ها دانش حقوقی و مالی از ویژگی‌های اصلی برای فعالیت دراین حوزه است.

آیا می‌شود با دانستن تمامی این موارد در این حوزه شروع به فعالیت کرد

باید بگوییم که خیر، شما برای فعالیت در این حوزه نیاز دارید که از فدراسیون تاییدیه رسمی را دریافت کنید. فیفا هم در سیستم جدیدی که قرار است پیاده سازی کند قصد دارد تا یک آزمون برگزار کند و فرد درصورت قبولی در این آزمون می‌تواند فعالیت رسمی خود را به عنوان ایجنت آغاز کند.

میزان درآمد یک ایجنت چقدر است

بسته به شرایط هر ایجنت عدد و رقم متفاوت است اما به طور معمول ایجنت‌ها به صورت درصدی فعالیت می‌کنند. ممکن است بین 3 تا 10 درصد کمیسیون دریافت کنند. به عنوان مثال اگر در یک انتقال بین دو باشگاه حقوق سالیانه بازیکن 5 میلیارد باشد و ایجنت بخواهد 5 درصد مبلغ را کمیسیون دریافت کند، بازیکن باید 250 میلیون به ایجنت پرداخت نماید.

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا به طور کامل درمورد ایجنت و ایجنتی گفته شود. اگر شماهم یکی از علاقه‌مندان به این حوزه هستید می‌توانید با شرکت در دوره آموزشی ما و زیر نظر اساتید به نام این حوزه مهارت‌های مورد نیاز این حوزه را بیآموزید و با دریافت مدرک بین المللی فعالیت خود را آغاز کنید.


ارتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir