آشنایی مختصر با الکترونیک

 

در زبان فارسی واژه‌ای به نام الکترونیک وجود ندارد و این واژه از لغت لاتین (electronic) گرفته شده است. در اوایل قرن بیستم الکترونیک از کلمه الکترون اقتباس شد. الکترون‌ها ذرات ریز درون اتم با بار الکتریکی منفی هستند و به دلیل نداشتن اجزای کوچک تر به عنوان ذرات بنیادی شناخته می‌شوند.

الکترون‌ها درون اجسام رسانا و نیمه رسانا به راحتی جا به جا می‌شوند؛ و به دلیل این جا به جایی، درون سیم بار الکتریکی جاری می‌شود که آن جریان الکتریکی می‌گویند.

مدار الکتریکی و الکترونیکی

رفتار جریان الکتریکی در زمان عبور از مواد با خواص و اشکال مختلف متفاوت است. بعضی قطعات ممکن است فعال نباشند مانند لامپ، خازن، مقاومت و ….، و اگر این مواد درون یک جریان الکتریکی با سیکل بسته قرار بگیرند به آن مدار الکتریکی گفته می‌شود. همچنین اگر در جریان قطعات فعال مانند دیود و ترانزیستور قرار بگیرد آن مدار، مدار الکترونیکی نام دارد.

به دلیل مطالعه بر روی مواد رسانا، نیمه رسانا و اتفاقات هنگام عبور از جریان از آن‌ها می‌توان گفته که الکترونیک بخشی از فیزیک است اما به طور کلی می‌توان برای الکترونیک در علم شاخه‌ای جدا در نظر گرفت که به بررسی عبور جریان الکتریکی از مواد با خاصیت های متفاوت و اشکال مختلف می پردازد. در کنار واژه الکترونیک اصطلاحات دیگری نیز به کار برده می‌شوند که در ادامه تعدادی از آن‌ها را برای شما بیان کرده‌ایم.

 

برد الکترونیک

برد الکترونیک به مجموعه‌ای از مدارها الکترونیکی گفته می‌شود که بر روی تخته‌هایی از جنس‌های مختلف که یک یا چند لایه از آن‌ها از مس تشکیل می‌شود سوار است. قطعات مونتاژ شده بر روی برد الکترونیکی در تمامی دستگاه‌های الکترونیکی قابل استفاده است.

دستگاه‌های الکترونیکی

هر ابزار و لوازمی که برای ساخت آن از یک یا چند برد الکترونیکی استفاده شده باشد دستگاه الکترونیکی می‌گویند(یک ماشین حساب ساده یا یک کامپیوتر).

الکترونیک دیجیتال

دیجیتال به معنای گسسته و خروجی مدارهای دیجیتال در اصطلاح صفر و یک است. از این رو به همه تجهیزات الکترونیکی که سیگنال آنها به صورت پیوسته نباشد و فقط در دو سطح ولتاژ باشد الکترونیک دیجیتال گفته می شود.

تجارت الکترونیک

امروزه به کمک رایانه و شبکه‌های کامپیوتری به راحتی می‌توانیم از طریق مانیتور کامپیوتر‌ها و صفحه نمایش تلفن‌های همراه محصولات و خدمات خودمان را نمایش دهیم. همچنین از طریق این شبکه‌ها می‌توان تمامی عملیات پرداخت را انجام داد. به دلیل رفع نیازهای ضروری کسب و کارها توسط دستگاه الکترونیک به آن تجارت الکترونیک گفته می‌شود.

کلام آخر

علاقه‌مندان به حوزه الکترونیک از طریق این لینک می‌توانند در دوره الکترونیک مجموعه ما شرکت و مدرک معتبر بین المللی دریافت کنند.


ارتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir