7 حقیقت جالب درباره زبان اردو

اردو زبانی که بیش از 100 میلیون گویشور دارد. این زبان از خانواده زبان‌های هندو آریایی است؛ و در بریتانیا، امارات متحده عربی، ایالات متحده و شبه قاره هند صحبت می‌شود. در ابتدای این مقاله معرفی مختصری از این زبان خواهیم داشت و بعد از آن به بررسی حقایق جالب آن می‌پردازیم.

اردو یک زبان

Orda و ordu دو کلمه‌ای که واژه اردو از آن‌ها آمده است. در ترکی این کلمه به معنی ارتش و در انگلیسی به معنی عشیره است. در صورتی که این لغت هیچ ارتباطی با ترکی ندارد. زبان اردو از طریق اپبرمشه (Apabhramsa) که از خود از زبان شاوراسنی در قرون ششم تا سیزدهم سرچشمه گرفته، تکامل پیدا کرده است.

شاوراسنی (Shauraseni) که گویش پنجابی نیز از آن آمده به عنوان یک زبان هندی آریایی شناخته می‌شود. کلمات و افعال زبان اردو بیشتر از سانسکریت و پراکریت (prakrit) واگر گرفته شده‌اند. هچمنین زبان‌های فارسی و عربی در تکامل آن نقش داشته‌اند. زبان اردو به خاطر ادبیات زیبا و ویژگی‌های نادری که دارد معروف است؛ که در ادامه ما قصد داریم این ویژگی‌ و زیبایی‌ها را برای شما بیان کنیم.

اولین استفاده

از قرن 13 تا 18 این زبان با نام هندی شناخته می‌شد؛ تا زمانی که در 1780 غلام همدانی مصحفی (Ghulam Hamadani Mushafi) برای نخستین بار از واژه اردو (Urdu) استفاده کرد. تا سال 1837 هندو‌ها و مسلمانان از الفبای فارسی برای نوشتن این زبان استفاده می‌کردند تا این که زبان هندوستانی جایگزین فارسی شد.

زیبا و لطیف

اردو زبانی زیبا و لطیف که به عنوان یک زبان اختصاصی برای ادبیات خلق شده‌ است؛ و باعث جذابیت نثر و شعر می‌شود و به آن معنا می‌بخشد.

زبان ملی پاکستان

اردو زبان ملی و رسمی پاکستان و نماد هویت مسلمانان هند است. در جنوب آسیا اسلام با این سیستم ارتباطی پیوند خورده است. در زمان استعمار بریتانیا یعنی زمانی که مدرنیته اولین بار بر هند تاثیر گذاشتن این ارتباط شکل گرفت. انگلیسی ‌ها در آن زمان زبان اردو را در سطح پایین تر و زبان انگلیسی را در سطح بالاتری در بخش‌هایی از شمال هند و پاکستان کنونی جایگزین زبان فارسی کردند.

یکی از زبان‌های رسمی هند

با وجود این که الفبا و واژگان زبان اردو با زبان هندی متفاوت است اما به عنوان یکی از زبان‌های رسمی هند مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین یکی از گسترده‌ترین شیوه‌های کلامی آسیای جنوبی است که در سایر نقاط جهان به ویژه بریتانیا، زبان فرهنگی مسلمانان پاکستان و شمال هند به شمار می‌آید.  اردو علاوه بر نقش مهمی که به عنوان رابط و رسانه اصلی اسلام در جنوب آسیا به عهده دارد؛ دارای ادبیات سکولاری است که اشعار آن بر پایه‌های الگوهای فارسی استوار هستند.

محبوبیت در کشورهای خاورمیانه و مسلمان

بیشتر جمعیت بعضی از کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا به این زبان صحبت می‌کنند. همچنین این ساختار از اقلیت مسلمان در برابر سلطه هندوها در هند حمایت می‌کند. زبان اردو نقش‌های پیچیده و متناقضی را در ارتباط با اسلام در کشورهای پاکستان و هند ایفا می‌کند.

کاربرد در جوامع دانشگاهی

در تمامی رشته‌های دانشگاهی که مطالعه در جنوب آسیا نیز شامل آن‌ها می‌شود اردو نقش مهم و حیاتی را بر عهده دارد.

مشتق شده از زبان هندوستانی

اردو به تنهایی یک زبان مقدس نیست و با وجود این که از رسم ‌الخط نستعلیق فارسی که خود مبتنی بر سبک خوشنویسی عربی به نام نسخ است برای نوشتن استفاده می‌شود؛ اما جزء زبان عربی به شمار نمی‌آید. با وجود راه یافتن واژگان زیادی از متون اسلامی این زبان مشتق شده  هندوستانی است که مادر زبان‌های هندی و اردو مدرن است.

کلام آخر

تسلط بر زبان اردو به شما امکان تسلط بر دیگر زبان‌های آسیای جنوبی را می‌دهد. همچنین در صورت یادگیری این زبان می‌توانید کسب و کار خودتان را در آسیای جنوبی گسترش دهید و بازار این مناطق را در دست داشته باشید. برای آموزش زیر نظر اساتید حرفه‌ای کافیست تا از طریق این لینک وارد صفحه دوره زبان‌های خارجی ما شوید.

 


ارتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir