10 حقیقت جالب در مورد زبان ژاپنی

زبان ژاپنی

در تمام سال‌ها کشور ژاپن یکی از کشورهای موردعلاقه مردم کشور ما بوده است. این علاقه می‌تواند مربوط به محصولات تولیدی ژاپن در حوزه تکنولوزی و ارتباطات یا مربوط به بحث بازی‌های ویدیویی باشد. به هر حال علاقه‌مندی به یک حوزه از فرهنگ و تمدن و یک کشور باعث می‌شود که در طول زمان فرد به یادگیری زبان آن کشور نیز علاقه‌مند شود. اگر شما هم یکی از آن افراد هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

1. استفاده گسترده در اینترنت

ژاپن یکی از کشورهای با نرخی باسوادی بالا است. بیش از 10 درصد کاربران اینترنت را ژاپنی‌ها تشکیل می‌دهند. زبان ژاپنی بیشترین استفاده را بعد از زبان‌های انگلیسی، روسی و آلمانی در اینترنت دارد.

2. انتخاب اول مهاجران ژاپنی

ژاپنی‌ها افرادی هستند که به شدت به فرهنگ و زبان کشور خودشان احترام و علاقه نشان می‌دهند. این احترام به گونه‌ای است که حتی بعد از مهاجرت به کشورهای دیگر بازهم در ارتباط با یکدیگر به زبان ژاپنی صحبت می‌کنند.

3. زبان سخت برای یادگیری

با اینکه زبان ژاپنی به عنوان یکی از پیچیده‌ترین زبان‌های دنیا شناخته می‌شود، اما ویژگی‌هایی دارد که به یادگیری راحت تر آن کمک می‌کند. بر خلاف زبان‌های فرانسوی و اسپانیایی در زبان ژاپنی علائمی برای تفکیک جنسیت و حالت‌های مفرد و جمع وجود ندارد. زبان ژاپنی دارای افعال پیوسته نیست و از هیچ حرف اضافه‌ای در آن استفاده نمی‌شود. نکته‌ای هم که از همه مهم‌تر است این است که تنها با داشتن 48 صدا که از 5 حرف صدا دار و 11 حرف بیصدا تشکیل می‌شود، تلفظ کردن حرف‌ها در این زبان کار بسیار دشواری نیست.

4. چهار نوع سیستم نوشتاری در زبان ژاپنی

زبان ژاپنی

4 نوع سیستم نوشتاری در ژاپن وجود دارد که  با  نام‌های  کانجی (Kanji)، هیراگانا (Hiragana)، کاتاکانا (Katakana) و رومانجی (Romanji) شناخته می‌شوند. سیستم هیراگانا قدیمی‌ترین سیستم نوشتاری و دارای هجا است. از این سیستم نوشتاری برای نوشتن کلمات ساده، صرف افعال، حروف عطف و کتاب های درسی کودکان در اولین مراحل آموزش خواندن و نوشتن استفاده می شود. از سیستم کاتاناکا برای نوشتن کلمات خارجی استفاده می‌شود.

سیستم کانجی بیش از 2000 سمبل یا نشانه دارد و بر اساس سیستم نوشتاری چینی طراحی شده است. این سیستم نوشتاری از چین در قرن ششم پس از میلاد وارد سیستم نوشتاری ژاپن شد. سیستم نوشتاری رومانجی نیز اخیرا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث نزدیک تر شدن زبان ژاپنی به زبان رومی شده‌است.

5. یک تیر و دو نشان

بیشتر کلمات در این زبان دارای دو تلفظ هستند که یکی از آن ژاپنی و دیگری چینی است. با یادگیری زبان ژاپنی شما می‌توانید لغات یک زبان دیگر را نیز به طور همزمان بیآموزید.

6. تلفظ کلمات هم صدا(Homophones)

در زبان ژاپنی هم کلماتی با تلفظ یکسان و معنای متفاوت وجود دارد. به عنوان مثال به 8 کلمه‌ای که در ادامه آمده دقت کنید.

این  8 کلمه در سیستم نوشتاری کانجی “شین”(shin) تلفظ می‌شوند، اما معنای آن‌ها کاملا با هم متفاوت است. معنای این 8 کلمه از چپ به راست: خدا، پیشرفت، ایمان، جدید، راست، کشش، قلب و والدین. در زبان چینی آهنگ صدا باعث تفاوت در تلفظ می‌شود؛ که به دلیل نبود آهنگ صدا در سیستم زبان ژاپنی تلفظ‌ها باهم فرقی نمی‌کنند.

7. سریع حرف زدن ژاپنی‌ها

سرعت ادا هجاها در زبان ژاپنی بسیار بالا است. پژوهشی اخیرا در زمینه محاسبه سرعت ادای هجا در هرثانیه با استفاده از افراد بومی زبان‌های مختلف انجام شده، که نتایج آن نشان داد زبان ژاپنی با امتیاز ۷.۸۴ هجا در هر ثانیه سریع‌ترین زبان دنیا است.

8. ادب در زبان ژاپنی

ژاپنی‌ها  به ادب و نزاکتی که در رفتارشان دارند بسیار معروف ‌هستند، و این ادب و نزاکت در کلام و گفتارشان نیز مشاهده می‌شود. در زبان ژاپنی از شکل گرامری خاصی برای ادای احترام استفاده می‌شود.  زمانی که طرفین گفتگو از موقعیت اجتماعی یکسانی برخوردار نباشند باید از کلماتی که بار معنایی احترام آمیز دارند استفاده شود.

از فاکتورهایی که برای ادای احترام در نظر گرفته می‌شود می‌توان به سن، شغل، تجربه و غیره اشاره کرد. برای بیان احترام در زبان ژاپنی سه نوع صحبت مودبانه وجود دارد: استفاده از عناوین تجلیلی، کلمات مودبانه و کلمات موردی که به دلخواه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

9. پذیرفتن کلمات ژاپنی

در کشورهای ایالات متحده و انگلستان مردم علاقه خاصی به فرهنگ و زبان ژاپنی دارند. برخی از کلمات در زبان انگلیسی وجود دارند که از زبان گرفته شده‌اند مانند: karaoke (خواندن به جای خواننده اصلی آهنگ)، tofu (نوعی غذای ژاپنی که با استفاده از لوبیا تهیه می شود)، anime (انیمیشن)، origami (تا کردن کاغذ برای درست کردن اشکال کاغذی) و غیره. در زمان یادگیری زبان ژاپنی حتما متوجه این موضوع خواهید شد که بعضی کلمات صدای آشنایی دارند.

این موضوع را هم باید بدانید که زبان ژاپنی هم کلماتی را از زبان‌های پرتغالی، انگلیسی و آلمانی در خود جای داده است مانند: “pan” (pão در زبان پرتغالی)، “arubaito” (arbeit در زبان آلمانی) و تعدادی دیگر.

10. انزوای زبان ژاپنی

زبان ژاپنی هم مانند زبان کره‌ای هیچ ارتباطی با دیگر سیستم‌های زبانی ندارد. تا چند دهه اخیر زبان ژاپنی به عنوان یک زبان ایزوله شناخته می‌شد.

کلام آخر

زبان ژاپنی یک زبان منحصر به فرد و بی همتا در بین تمامی زبان‌های دنیا است. اگر شما هم قصد دارید این زبان زیبا را بیآموزید به شما پیشنهاد می‌کنیم در دوره آموزشی زبان ژاپنی مجموعه ما شرکت کنید.


ارتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir