گلکسی اسپیس؛ نام احتمالی لپ تاپ تبدیل پذیر بعدی سامسونگ

پردیس فناوری کیش-طرح مشاوره تخصصی وصنعت مدیریت-گروه فناوری

گلکسی اسپیس؛ نام احتمالی لپ تاپ تبدیل پذیر بعدی سامسونگ

گلکسی اسپیس؛ نام احتمالی لپ تاپ تبدیل پذیر بعدی سامسونگ

سامسونگ روی لپ‌تاپ تبدیل‌پذیر جدیدی با نام احتمالی گلکسی اسپیس کار می‌کند؛ این لپ‌تاپ به ویندوز ۱۰ و پردازنده‌ی اسنپدراگون مجهز خواهد بود.

براساس بنچمارک جدید فاش‌شده در گیک‌بنچ،‌ به‌نظر می‌رسد سامسونگ در حال تولید سری جدید لپ‌تاپ‌های تبدیل‌پذیر خود با نام اسپیس (Space) است. البته تاکنون تنها نتایج گیک‌بنچ فاش شده‌اند و به‌طور قطع نمی‌دانیم که گلکسی اسپیس قرار است چگونه دستگاهی باشد. 

براساس اطلاعات منتشرشده در گیک‌بنچ، سامسونگ گلکسی اسپیس (Samsung Galaxy Space) مجهز بهسیستم‌عامل ویندوز ۱۰ و ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم است. در ضمن این اطلاعات نشان می‌دهند که لپ‌تاپ جدید سامسونگ برای پردازش وظایف، از یک پردازنده‌ی هشت هسته‌ای با فرکانس پایه‌ی ۲.۸۴ گیگاهرتز بهره می‌گیرد.

متاسفانه موارد یادشده تنها جزئيات سخت‌افزاری هستند که در بنچمارک گیک‌بنچ فاش شده‌‌اند و همین موضوع باعث می‌شود کم‌کم به حدس زدن دیگر مشخصات مرتبط به آن دست بزنیم. البته که با توجه به محدود بودن اطلاعات، حدس زدن در این رابطه نیز کار ساده‌ای نیست. در حال حاضر فرض‌مان را بر این می‌‌گذاریم که بنچمارک منتشرشده در گیک‌بنچ رسمی و حقیقی است و واقعا دستگاهی به‌نام گلکسی اسپیس توسط کره‌‌ای‌ها مراحل تولید را سپری می‌کند.

اطلاعات نشان می‌دهند که گلکسی اسپیس به احتمال بسیار زیاد قرار است نوعی لپ‌تاپ تبد‌یل‌پذیر باشد و از تراشه‌ی اسنپدراگون ساخت شرکت کوالکام بهره بگیرد. در ضمن گلکسی اسپیس ظاهرا جدای از سری گلکسی بوک سامسونگ است.

سامسونگ تبلت ۱۰.۱ اینچی ATIV Tab را با ویندوز RT معرفی کرد [بروز شد: گالری عکس، ویدیو]

براساس ادعاهای مطرح‌شده از سوی رسانه‌ی ویندوز لیتست،‌ امتیازات تک هسته‌ای و چند هسته‌ای منتسب به گلکسی اسپیس، به امتیازات کسب‌شده توسط نوت‌بوک تبدیل‌پذیر سامسونگ گلکسی بوک ۲ شباهت زیادی دارند. گفتنی است گلکسی بوک ۲ از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۵۰ کوالکام بهره می‌گیرد؛ بد نیست بدانید چهار هسته از هشت هسته‌ی اسنپدراگون ۸۵۰،‌ دارای فرکانس پردازشی ۲.۹ گیگاهرتز هستند.

با درنظرگرفتن این توضیحات، پیش‌بینی می‌کنیم عملکرد گلکسی اسپیس تا حد زیادی به سری گلکسی بوک شبیه باشد، با این حال بدیهی است هر محصول جدیدی که وارد بازار می‌شود، باید با محصولات پیشین تفاوت‌هایی داشته باشد تا خرید آن برای کاربران، توجیه‌پذیر باشد. در ضمن شبیه بودن عملکرد گلکسی Space به گلکسی بوک ۲ نمی‌تواند چندان هم خبر خوبی باشد، چون اکثر رسانه‌هایی که گلکسی بوک ۲ را بررسی کرده‌اند، آن‌طور که باید و شاید، از عملکرد پردازنده‌‌اش رضایت نداشته‌اند.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، بحث در مورد گلکسی اسپیس در حال حاضر تنها به حدس و گمان محدود می‌شود و نمی‌توانیم با قطعیت از وجود این دستگاه سخن به میان بیاوریم. جالب است بدانید رسانه‌ی ویندوز لیتست گفته است که حتی امکان دارد گلکسی اسپیس نوعی هدست واقعیت ترکیبی ویندوز (Windows Mixed Reality) به‌شمار بیاید و نه یک لپ‌تاپ؛ رسانه‌ی موردبحث، یکی از دلایل مطرح کردن این احتمال را، عدم اشاره به سایز نمایشگر گلکسی اسپیس در بنچمارک گیک‌بنچ بیان می‌کند.

در نگاه اول، چنین حدسی شاید آن‌چنان درست نباشد؛ زیرا اگر پیگیر اخبار هدست‌های واقعیت ترکیبی باشید، می‌دانید حال و روز چندان خوبی را تجربه نمی‌کنند و یکی پس از دیگری در حال حذف از فروشگاه مایکروسافت (و دیگر جاها) هستند. گفته می‌شود دلیل حذف این هدست‌ها از فروشگاه مایکروسافت، به فروش نه‌چندان خوب آن‌ها مربوط است.

مایکروسافت مدتی پیش یکی از استودیوهای فعال خود در حوزه‌ی واقعیت ترکیبی را در شهر برلین تعطیل کرد. در ضمن برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند که مایکروسافت به‌مرور تمرکزش روی واقعیت ترکیبی را کمتر می‌کند تا بهتر بتواند روی سرفیس و ایکس‌باکس مانور دهد. با درنظرگرفتن این توضیحات، هدست بودن گلکسی اسپیس کمی غیرمنطقی به‌نظر می‌رسد.