هر چه سریعتر میانبرهای سیری را پاک کنید

پردیس فناوری کیش-طرح مشاوره تخصصی صنعت- گروه فن آوری

یک پژوهش نشان می دهد که میانبرهای دستیار صوتی سیری می تواند مخاطراتی جدی برای امنیت و حریم خصوصی کاربران داشته باشد.

میانبرهای سیری هدفی جدی برای اخاذی، انتشار بدافزار و سوءاستفاده توسط مجرمان سایبری هستند. این موضوع را پژوهشگران IBM از خلال یک بررسی گسترده دریافته اند و به عنوان یک زنگ هشدار به کاربران سیستم عامل ios اعلام کرده اند.

میانبرهای Siri به عنوان یک راه مهم برای بسیاری از کاربران در نظر گرفته می شود که قصد دارند از طریق تعدادی فرمان صوتی بین برنامه های مختلف گوشی خود نظم ایجاد کرده و به جای آن که مستقیما از گوشی خود استفاده نند با این میانبرهای صوتی امور روزمره خود را سر و سامان دهند.

همه کاربران iOS می توانند از میانبرهای کاربردی برای دسترسی به هزاران میانبر دیگر استفاده کنند. کاربران برای استفاده از این برنامه ها، می توانند برنامه های میانبر رسمی را دانلود کنند .

میانبرهای Siri از طیف گسترده ای از عملیاتها، از وظایف انتقال فایلهای ساده و باز کردن برنامه ها، تا موارد پیچیده تر مانند قفل صفحه نمایش یا آپلود محتوای آنلاین را پشتیبانی می کنند.

اما به نظر می رسد این ویژگی های پیچیده می توانند مورد سوء استفاده قرار گیرند. استفاده از سیری برای اهداف مخرب، می تواند میانبرها را برای نرم افزارهایی خطرناک تبدیل کند.به گفته متخصصان سایبری،مهاجمان می توانند از دستیار صوتی سیری برای جمع آوری داده ها از تلفن همراه کاربر استفاده کنند و از آن در تهدید و اخاذی استفاده کنند.

هکرها حتی می توانند از طریق هک دستیار صوتی سیری اقدام به باز کردن یک صفحه وب و رصد داده های بارگذاری شده در صفحه قربانی تحت چند ثانیه کنند. ممکن است این طرح بسیار پیچیده و غیرقابل باور به نظر برسد اما جالب است بدانید با توجه به سوابق فعالیت هکرها در سال 2018، می توان حدس زد که در سال 2019 شاهد حملاتی جدی تر به دستیارهای صوتی باشیم درواقع بسیاری از کاربرهای دستیارهای صوتی نمی دانند این دستیارها به شدت در معرض خطر هک شدن و حملات سایبری قرار دارند.

علاوه بر اینها پژوهشگران IBM معتقدند یک اسکریپت میانبر Siri مخرب می تواند به یک کرم تبدیل شده و به طور خودکار فهرست مخاطبان قربانی را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد، حتی می تواند لینک های دانلود را به نرم افزارهای مخرب و قوی تر گسترش دهد.برای پیشگیری از این مخاطرات، کاربران باید میانبرهای سیری را فقط از منابع قابل اعتماد نصب کنند.