محافظت از تجهیزات سخت افزاری

محققان دانشگاه وایومینگ با همکاری محققان دانشگاه سینسیناتی در آمریکا، الگوریتمی را توسعه دادند که از تجهیزات سخت‌افزاری در برابر حملات سایبری با هدف سرقت اطلاعات، محافظت می کند.

معمولا در حملات سایبری مهاجمین تغییرات توان مصرفی و تشعشعات الکترومغناطیسی ناشی از کارکرد تجهیزات الکترونیکی سخت‌افزاری را شناسایی کرده و با استفاده از آن اطلاعات رمزگذاری شده را سرقت می‌کنند.
به طور عمومی تصور می‌شود با توسعه نرم‌افزارهای ایمن می‌توان امنیت کل سیستم را تامین کرد. اما واقعیت این است که صرف نظر از میزان امنیت نرم‌افزارها، تجهیزات سخت‌افزاری نیز نفوذپذیر هستند و عبور مهاجمین از تمام تدابیر امنیتی و سرقت اطلاعات ارزشمند را ممکن می‌کنند.

هنگامی که یک دستگاه سخت‌افزاری الکترونیکی شروع به کار می‌کند، اطلاعات خاصی را رمزگذاری و رمزگشایی می‌کند که به امنیت سیستم ارتباط دارد. این فرآیند رمزگذاری و رمزگشایی در مقایسه با سایر عملکردهای سیستم توان بیشتری را مصرف کرده و تشعشعات الکترومغناطیسی بیشتری را ایجاد می‌کند. به مرور زمان این تغییرات توان و تشعشعات، الگوی منحصربه فردی را ایجاد می‌کند که مهاجمین با استفاده از آن می‌توانند فرآیند رمزگشایی مورد استفاده در آن سیستم را مهندسی معکوس کنند. برای این منظور نیازی به دسترسی فیزیکی به آن دستگاه نیست. برای مثال می‌توان فرکانس‌های مورد استفاده در سوییچ یک خودرو را از فاصله 100 متری دریافت کرد.

محققان برای حل این مشکل به سراغ مرحله طراحی تجهیزات الکترونیکی رفتند و الگوریتم جدیدی را توسعه دادند که قادر است توان مصرفی تجهیزات سخت‌افزاری را در تمام چرخه‌های کاری آن ثابت نگه دارد. در واقع این الگوریتم از طریق توزیع یکسان توان مصرفی در تمام چرخه‌های کاری سیستم، به طور خودکار امنیت کل سیستم را تامین می‌کند.