معرفی سیستم عامل لایت برای رقابت با کروم

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره تخصصی صنعت_گروه فناوری:

ظاهرا مایکروسافت در حال توسعه‌ی سیستم عامل کاملا جدید و سبکی برای رقابت در پلتفرمی متفاوت است.

ظاهرا مایکروسافت برنامه‌ی گسترده‌ای برای برای اعمال تغییرات بنیادین در ویندوز دارد. البته این تغییرات در نسخه‌های آتی ویندوز ۱۰ نخواهد بود و احتمالا مایکروسافت توسعه‌ی ویندوز برای پلتفرمی کاملا جدید را مد نظر دارد. طبق آخرین شایعات سیستم‌عامل جدید مایکروسافت لایت نام دارد و برای رقابت با کروم عرضه خواهد شد.

به گفته‌ی برد سمس (Brad Sams) از موسسه‌ی پتری (Petri)، مایکروسافت در نظر دارد این سیستم عامل جدید را در دو دستگاه خود با نام رمز سنتاروس (Centaurus) و پگاسوس (Pegasus) به کار بگیرد. ظاهرا تفاوت‌های گسترده‌ی این سیستم عامل با ویندوز به حدی زیاد است که مایکروسافت از نام‌گذاری ویندوز در آن اجتناب کرده است.

سمس در رابطه با مشخصات احتمالی سیستم عامل لایت گفت:

ظاهرا لایت تنها وجهه‌های مشابهی مانند رابط کاربری با ویندوز داشته و در باطن کاملا عملکرد متفاوتی از خود نشان خواهد داد. این سیستم بسیار سبک‌تر از ویندوز خواهد بود و برای کاربری آسان توسط قشر گسترده‌ای از کاربران توسعه یافته است. رابط کاربری شباهت‌هایی به ویندوز خواهد داشت اما عملکرد کلی آن مشابه با iOS و کروم خواهد بود. بدین ترتیب برای چندوظیفگی همچنان ویندوز ۱۰ گزینه‌ی اصلی مایکروسافت خواهد بود.

 

سیستم عامل جدید مایکروسافت بر پایه‌ی Windows Core OS توسعه خواهد یافت؛ پروژه‌ای که مایکروسافت با آن در نظر دارد نرم‌افزار‌های ویندوز را با تمامی پلتفرم‌ها سازگار کند. پیش‌تر گمان می‌شد دستگاه‌های جدید مایکروسافت در پلتفرم‌های دیگر از سیستم‌َ‌عامل ویندوز بهره خواهند برد؛ اما با توجه به اطلاعات فوق، ظاهرا سیستم عامل لایت میزبان کاربران در آن‌ها خواهد بود و هدف از سازگار کردن نرم‌افزار‌های ویندوز برای سایر پلتفرم‌ها نیز همین امر است.

هنوز جزئیات بیشتری از برنامه‌ی پیش‌رو مایکروسافت در این زمینه در دسترس نیست. ظاهرا مایکروسافت در حال طی کردن مراحل آزمون و خطا است یا این‌که منابع اطلاعات فاش شده چندان قابل اطمینان نیستند. پیش‌تر اخبار زیادی مبنی بر پروژه‌ی دستگاهی با نام رمز اندرومدا منتشر شده بود که البته منابع از متوقف شدن این پروژه و آغاز طراحی و توسعه‌ی محصول جدیدی با نام سنتاروس خبر دادند. حال به نظر می‌رسد مایکروسافت در نظر دارد با پروژه‌ی پگاسوس، سیستم عامل لایت را در دستگاهی به کار بگیرد.

با وجود تمام شایعات، نکته‌ای که واضح است، عزم مایکروسافت برای ایجاد تحولات بنیادین در ویندوز است. تنها کافی است برنامه‌های مایکروسافت برای تحول در بخش سیستم عامل را در کنار پروژه‌های جدید این شرکت مانند xCloud و همه‌گیر کردن ایکس‌باکس لایو در سایر پلتفرم‌ها قرار دهید تا از عزم ردموندی‌ها برای تسخیر دنیای فناوری مطلع شوید