همه چیز در مورد آزمون آیلتس

 

احتمالا شما هم با جملاتی مانند آزمون آیلتس، آیلتس 9، تدریس خصوصی آیلتس و از این دست آشنا باشید. حتی اگر خودتان هم هیچ فعالیتی در حوزه زبان نداشته باشید اما باز هم ممکن است از طریق اطرافیان و دوستانتان در مورد آن شنیده باشید.

آزمون آیلتس یک مدرک معتبر بین المللی زبان انگلیسی است. IELTS مخفف جمله International English Language Testing System بوده که به معنای سیستم ارزیابی بین المللی زبان انگلیسی است. این آزمون برای اولین بار در سال 1989 برگزار شد، و امروزه بیشتر از 1000 مرکز یا سنتر در بیشتر از 140 کشور از جمله ایران برای برگزاری این آزمون وجود دارد.

این آزمون زیر نظر موسسه معتبر British council ، بخش ارزیابی انگلیسی دانشگاه کمبریج و موسسه آموزشی IDP استرالیا مدیریت و برگزار می‌شود.

این آزمون برای افراد غیر انگلیسی زبانی طراحی شده که قصد دارند در یک کشور یا محیط انگلیسی زبان به کار یا تحصیل بپردازند. این آزمون از چنان محبوبیت و مقبولیتی برخوردار است که انتخاب اول تمام کسانی است که قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارند.

بعد از این‌که با مفهوم کلی آزمون آیلتس آشنا شدیم در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف آن، سیستم نمره دهی و انواع مدارک آن می‌پردازیم.

آیلتس چه مدارکی دارد

شما می‌توانید در سه نوع آزمون آیلتس شرکت کنید. این سه آزمون آیلتس آکادمیک (Academic IELTS)، آیلتس جنرال (General IELTS) و آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills) هستند. برای درک تفاوت این سه آزمون متفاوت در ادامه همراه ما باشید.

آیلتس آکادمیک (Academic IELTS)

در زبان انگلیسی آکادمیک به معنای ” دانشگاهی ” یا ” مرتبط با آموزش ” است. این آزمون برای افرادی طراحی شده که قصد شرکت در دوره‌های آموزشی انگلیسی زبان یا قصد حضور در دانشگاه‌ها را دارند. رشته تحصیلی شما هر چه که باشد پزشکی، معماری، حقوق، مهندسی و ….. باید در این آزمون شرکت کنید.

آیلتس جنرال (General IELTS)

اگر قصد شرکت در هیچ دوره آموزشی یا قصد تحصیل در هیچ دانشگاه انگلیسی زبان را ندارید باید در این آزمون شرکت کنید. این آزمون برای کسانی است که قصد دارند از زبان انگلیسی برای کار‌های روزمره و حضور در محیط‌های کاری غیر تخصصی استفاده کنند.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life  Skills) 

سومین آزمون آیلتس با نام لایف اسکیلز کم کاربردترین و ناشناخته‌ ترین آزمون آیلتس است. تمرکز این آزمون فقط  بر روی دو مهارت  speaking(مکالمه) و listening(گوش کردن)  است. این موضوع باعث می‌شود که به مراتب این آزمون از دو آزمون دیگر بسیار راحت‌تر باشد. افرادی که مهاجرت آن‌ها برای پیوستن به اعضای خانواده شان در کشور دیگر است باید در این آزمون شرکت کنند. همچنین در این آزمون نمره 1 تا 9 وجود ندارد، فقط به شخص امتیاز A1 (برای همسر یا فرزندان متقاضیان مهاجرت) و B1 (برای گرفتن اقامت دائم اعضای خانواده) داده می‌شود.

بخش‌های آزمون آیلتس

به جز آیلتس لایف اسکیلز دو آزمون دیگر شامل چهار بخش هستند. این چهار بخش هرکدام مربوط به چهار مهارت، گوش کردن (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و گفتگو (Speaking) هستند.

مهارت گوش کردن (listening)

 

 

در این بخش شما باید به چهار گفتگوی ضبط شده گوش دهید. که مجموع آن‌ها 30 دقیقه است. این نکته را به یاد داشته باشید که هیچ‌کدام از گفتگو‌ها دوبار پخش نمی‌شود. شما باید سعی کنید حین گوش دادن به گفتگو‌ها به آن‌ها پاسخ دهید. بعد از پایان، به شما 10 دقیقه زمان داده می‌شود تا پاسخ‌های خود را به پاسخ نامه منتقل کنید.

مهارت خواندن (reading test)

 

 

در این بخش از آزمون شما باید سه یا چهار متن را مطالعه کنید و سپس به 40 سوالی که بعد از آن‌ها آمده پاسخ دهید. به شما 60 دقیقه زمان برای این کار داده می‌شود. برای گرفتن نتیجه بهتر در این بخش، شما نیاز به یادگیری مهارت‌هایی مانند درک ایده های کلی، جزئیات، منطق، تندخوانی، درک نقطه نظرهای نویسنده و … دارید که می‌توانید در کلاس‌های آمادگی آیلتس آن‌ها را بیآموزید.

مهارت نوشتن (writing test)

 

 

هم در آیلتس جنرال و هم در آیلتس آکادمیک باید در پاسخ به دو سوال، دو متن با رعایت استاندارد‌های نوشتاری و مفهومی بنویسید. در این دو متن باید بتوانید با دلایل کافی نقطه نظرات خود را بیان کنید.

مهارت گفتگو (speaking test)

 

 

بعد از گذراندن سه بخش قبل این بخش بسته به زمانی که شما رزرو کرده‌اید ممکن است همان روز یا روز دیگری برگزار شود. بخش گفتگو خود از سه بخش تشکیل می‌شود. بخش اول بیشتر به برقراری ارتباط با برگزار کننده آزمون که رو به روی شما نشسته ختم می‌شود. در بخش دوم و سوم شما باید نظر خودتان را با رعایت استانداردها نسبت به موضوعی که فرد مقابل شما بیان می‌کند بگویید. در این بخش پرحرف یا کم حرف بودن کمکی به شما نمی‌کند بلکه باید به اندازه و کامل صحبت کنید. در این بخش مدتی زمانی که در اختیار دارید 11 تا 14 دقیقه است.

نحوه نمره‌ دهی در آزمون آیلتس

سیستم نمره دهی در آزمون آیلتس چه در آزمون آکادمیک چه در جنرال از 1 تا 9 است. در این آزمون شما نمره قبولی یا مردودی ندارید. بلکه نمره مشخص می‌کند که می‌توانید در کدام دانشگاه تحصیل کنید یا کدام کشور اجازه ورود به شما می‌دهد.

نمره 9

دریافت این نمره به معنی مهارت‌ خیلی بالای شما و تسلط به زبان انگلیسی است. دریافت این نمره حتی برای بومیان یا به اصطلاح native‌های انگلیسی زبان هم دشوار است.

نمره 8

این نمره نشان می‌دهد که شما با وجود اشتباهات بسیار کم یا متوجه نشدن مواردی که فهمیدن شان سخت است همچنان مهارت بالایی در درک زبان انگلیسی و ارتباط برقرا کردن دارید.

نمره 7

نمره 7 برای پذیرش در دانشگاه‌های انگلیسی زبان یک امتیاز محسوب می‌شود. برای دریافت این نمره شما نیازی به توانایی و دانش پیشرفته زبان انگلیسی به طور کامل ندارید؛ اما باید این نکته را فراموش نکنید که همچنان باید از ساختارهای صحیح استفاده کنید و استانداردها را رعایت کنید.

نمره 6

باید این خبر خوب را به شما بدهم که با دریافت این نمره نیز می‌توانید شانس حضور در دانشگاه و محیط‌های انگلیسی زبان را دارید. این نمره به این معنا نیست که شما مهارتی در انگلیسی ندارید، فقط ممکن است یک موضوع را با تکرار دوباره درک کنید و به آن واکنش نشان دهید.

 

نمره 5

برای دریافت این نمره شما باید یک تسلط نسبی بر روی گرامر و واژگان را داشته باشید و با وجود اشتباه بتوانید ارتباط برقرار کنید. حتی با دریافت این نمره نیز شانس پذیرش شما از سوی کشورهای خارجی وجود دارد اما باید بعد از پذیرش و مهاجرت آموزش پیش نیازهای زبان انگلیسی را فرا بگیرید.

نمره 4

با دانش پایه زبان انگلیسی می‌توانید به این نمره برسید. با دریافت این نمره و نمرات پایین تر شما هیچ شانسی برای پذیرفته شدن و مهاجرت ندارید و باید به ارتقای دانش زبان انگلیسی خود بپردازید.

نمرات 3، 2، 1

گرفتن این نمرات نشان می‌دهد که شما نمی‌توانید هیچ ارتباطی برقراری کنید یا به سختی این کار را انجام می‌دهید. پاسخ گویی شما در آزمون در حدود چند سوال بسیار آسان و به شکل محدود است. در این سطح نمرات، احتمالا شما بتوانید فقط چند جمله ساده و یا چند کلمه جدا ازهم را بازگو کنید.

کلام آخر

اگر قصد مهاجرت تحصیلی یا شغلی را دارید بدون استثنا شما باید در آزمون آیلتس شرکت کنید. برای شرکت در این آزمون شما می‌توانید به صورت خود خوان زبان انگلیسی را آموزش ببینید. اما توصیه ما شرکت در یک دوره تخصصی آزمون آیلتس است تا بتوانید زیر نظر اساتید حرفه‌ای با تمامی نکات و جزئیات این آزمون آشنا شوید. مجموعه ما تمامی شرایط یک دوره حرفه‌ای را برای شما فراهم می‌کند و با شرکت در دوره‌های مجموعه ما می‌توانید بر روی نمره 9 آیلتس متمرکز باشید.


ارتباط‌‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir