آشنایی مختصر با مفهوم آنالیز فوتبال

آنالیز فوتبال اصطلاحی است که ما بارها و بارها در زمان برگزاری مسابقات فوتبال یا بعد از آن شنیده‌ایم اما ممکن است با معنی درست این اصطلاح پر کاربرد آشنا نباشیم. از نظر بسیاری از کارشناسان فوتبال، آنالیز نتیجه بازی و خود مسابقه بر اساس صحبت‌ها و نظرات آن‌ها مشخص می‌شود. تیمی که برنده بازی بوده را به گونه‌ای موفق و بی عیب و نقص عنوان می‌کنند که انگار تیم بازنده هیچ تلاشی برای بازی نداشته و تمام بازیکنان و مربی در زمین بازی ناکارآمد بوده‌اند.

این دست نظرات هیچ ارتباطی با تحلیل و آنالیز بازی فوتبال ندارد و فقط نظر شخصی کارشناس است. به همین دلیل برای آشنایی شما با مفهوم درست آنالیز بازی تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بررسی چگونگی آنالیز بازی و مراحل آن بپردازیم.

دانش نظری و تجربی

در آنالیز فوتبال دو دانش نظری و تجربی باید در کنار هم قرار بگیرند. دانش نظری شما اطلاعات شما از فوتبال و این ‌که چه چیزی از یک بازیکن می‌خواهید را شامل می‌شود؛ این دانش از طریق مطالع به دست می‌آید. اما دانش تجربی از طریق مشاهده بازی‌ها و مطالعه در مورد فوتبال به دست می‌آید.

ابزارهای تحلیل و آنالیز

  • DVD or cd يا ویدئو
  • کامپیوتر و انيميشن بازي
  • Tact Foot دوربينهاي مدار بسته كه حركات را به صورت انيميشن نمايش ميدهد
  • فرم آناليز بازيهاي گذشته حريفان  

تحلیل بازی‌ها

در اتاق کار از طریق کامپیوتر، تلویزیون و رادیو می‌توانیم بازی را از تمام از زاوایا تحلیل کنیم. اما در طول بازی زمانی برای این کار ندارید، در این شرایط مربی باید با بازی خوانی درست و به موقع تصمیمات مهم و قاطعی بگیرد.

تحلیل تیم خود

بر خلاف تحلیل بازی که در بخش قبل گفته شد در این بخش شما باید به تحلیل تیم خودتان بپردازید. این تحلیل برای طراحی و برنامه ریزی جلسات تمرین صورت می‌گیرد. تحلیل تیم این گونه است که شما با مشاهده تیم و تمرینات آن تصمیم می‌گیرد که بازیکنان را چگونه برای مسابقه بعدی آماده کنید. به طور کلی این تحلیل برای آماده سازی و پیشرفت تیم انجام می‌گیرد. حال برای آماده سازی تیم چه کارهایی نیاز است؟ و چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه همین بخش به موارد مورد نیاز برای آماده سازی اشاره شده است.

1) انتخاب بازیکنان تیم است. شما بازی‌های مختلف را مشاهده می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که چه بازیکنانی را باید براي مسابقه بعدي انتخاب کنید. یعنی باید بازیکنان را کاملا بررسی کنید.

2) مرحله دوم آماده سازي بدني بازیکنان است.

3) مرحله سوم مربیگری فني و تاكتيكي آن‌ها است. این که چگونه به آن‌ها آموزش داده شود، تا به نتیجه لازم برسیم. اگر نیازهای شخصی دارند آن‌ها را راهنمایی کنیم و …..

بعد از تمامی این مراحل شما باید تمامی بازیکنان را با سوالاتی مانند آیا او بازیکن کم کاری است؟، آیا به حد کافی برای تیم خود کار می کند ؟، او قادر به انجام چه کارهايي است ؟ و چه کارهایی را نمی‌تواند انجام دهد؟ ارزیابی و تحلیل کنید.

تحلیل تیم مقابل

تحلیل تیم مقابل یعنی مشخص کردن نقاط ضعف و قوت تیم مقابل، با توجه به بازيكنان، استراتژي، سيستم، تاكتيك‌هاي تهاجمي و تدافعي. برای این مرحله شما باید اطلاعات کافی و نوار بازی‌های تیم حریف‌ را تهیه کنید. بهترین کار فقط پخش کردن بخش‌هایی(حداکثر 5 الی 10 دقیقه) از بازی است که خودتان تشخیص می‌دهید، لازم نیست تمامی فیلم بازی را برای بازیکنان نمایش دهید. گفتن نکاتی که بازیکنان خودشان باید بدانند وظیفه شما نیست.

کلام آخر

در سال‌های قبل در تیم‌های فوتبال فقط مربی و بازیکنان نقش داشتند اما امروزه تیم‌های 20 نفری در روند بازی و آنالیز و تحلیل بازیکنان هر دو تیم فعالیت می‌کنند. در این بین هر مربی که بتواند اطلاعات دقیق و درست را به دست آورد و به خوبی از آن‌ها استفاده کند پیروز مسابقه است. مجموعه ما از علاقه‌مندان به فوتبال و آنالیز فوتبال دعوت می‌کند در دوره‌های مقدماتی و پیشرفته آنالیز فوتبال شرکت کنند. در این دوره‌ها شما عزیزان زیر نظر بهترین استاید این رشته آموزش می‌بینید و بعد از اتمام دوره مدرک معتبر بین المللی دریافت خواهید کرد


ارتباط‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های اجتماعی پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه آموزش‌مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir  
آپارات     kishtech