روندهای مورد انتظار بازاریابی دیجیتال در ۲۰۱۹

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره تخصصی صنعت_گروه فناوری:

آيا از آینده‌ی بازاریابی دیجیتال خبر دارید؟ دوست دارید پیش‌گویی بعضی از بزرگان این حوزه را بشنوید؟ به‌نظر شما بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۹ چگونه خواهد بود؟

«‌آینده بسیار شبیه گذشته، فقط دورتر است.» این جمله را دن کویزنبری بازیکن بیس‌بال گفته است.

در این مقاله پیش‌بینی‌هایی برای بازاریابی در سال ۲۰۱۹ با کمک نظرسنجی از بعضی رهبران فکری آورده شده است. پیش‌گویی‌هایی از متخصصین رشد بازاریابی دیجیتال و لیزا اپولینسکی که یک سخنران و صاحب شرکت 3DogWrite است. او برای پیش‌بینی بازاریابی دیجیتال در سال جدید به سه نکته‌ی مهم اشاره می‌کند:

 • دیجیتال، دیجیتال و دیجیتال. او می‌گوید: مخاطبین مشارکت دیجیتالی بهتر و شخصی‌تری را خواستارند. تجربه‌ی کاربران دیجیتال نیازمند یکپارچگی بیشتر و اتصال قوی‌تر میان ابزارهای دیجیتال خواهد بود.
 • این رسوایی است. اپولینسکی گفته است: سرباری محتوای دیجیتال به‌مفهوم مرور و بهینه‌سازی پیام‌های دیجیتال به‌گونه‌ای است که آن‌ها را موثق و معتبر و مناسب حفظ کند. با رشد اخیر فاش شدن اطلاعات و داده‌ها نظیر آنچه برای فیسبوک رخ داد، تنظیمات امنیتی افزایش و در عوض جمع‌آوری اطلاعات از کاربران روی شبکه‌های اجتماعی و سایر کانال‌های دیجیتالی کاهش پیدا خواهد کرد.
 • یک درجه بالاتر. بازاریابان برای حفظ موقعیت خود در دیجیتال مارکتینگ، آموزش‌هایی به پیشرفت حرفه‌ای خود با برنامه‌ای برای مدرک دیجیتال مارکتینگ (نظیر آنچه دانشگاه فلوریدای جنوبی ارائه می‌دهد) اضافه خواهند کرد.
  با دیوید نیومن نویسنده‌ی محبوب کتاب Do IT marketing  و صاحب وب‌سایت Speaker profitformula که با مدیران و کارآفرینانی کار می‌کند که می‌خواهند از مهارت‌های خود کسب درآمد کنند، صحبت و سوالی مطرح شد.

 • بازاریابی شخصی‌تر. تنها چیزی که نمی‌توان برون‌سپاری کرد و مسئولیتش را به دیگران سپرد چیست؟ و نیومن پاسخ داد: «حضور فیزیکی شما، حداقل هنوز امکانش نیست. بنابراین استراتژی‌های بازاریابی نظیر سخنرانی، شبکه‌سازی، ساخت ارتباطات و دیده شدن به‌صورت موثق و قابل اعتماد، روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند، همچنان که دارایی‌های دیجیتال کالایی‌سازی می‌شوند. مدیران و کارآفرینانی که می‌خواهند در موقعیت رهبران فکری حوزه‌ی خود باشند، در رویدادهای صنعتی بیشتری سخنرانی و در همایش‌های کلیدی بیشتری شرکت خواهند کرد. آن‌ها سمینارهای آموزشی و گردهمایی‌های بیشتری برگزار می‌کنند و راه‌های دیگری برای بازاریابی توانایی‌های خود خواهند یافت و برنامه‌های زنده و شخصی را پیگیر خواهند بود.

  • افزودن ارزش به تبلیغات. نیومن می‌گوید: «حتی تبلیغات هم در نهایت ارزشمند می‌شوند و چیزی را به ما نمایش خواهند داد که دنبالش هستیم. به جای کناره‌های آزاردهنده روی وب‌سایت‌ها یا وقفه‌های ناخواسته که در ویدیوها می‌بینیم.»
   اینجا ۲ پیش‌گویی از متخصص فرهنگی بازاریابی جهانی و نویسنده‌ای به‌نام جان وید که در سطح بین‌المللی سخنرانی و مشاوره می‌کند، آورده شده است: 
  • بازاریابی انسانی. وید گفته است: «به‌عنوان یک واکنش شدید به سرویس‌های ضعیف دیجیتالی، لو رفتن اطلاعات و حتی فضای سیاسی موجود، بازاریابان در سال جدید روی برخورد انسان‌وارتر با مشتریان خود تمرکز خواهند کرد. آن‌ها راه‌هایی را پی خواهند گرفت که به خرید بیشتر مشتریان و ایجاد مشتریان وفادارتر منجر می‌شود.»
  • بازاریابی داخلی پادشاه خواهد بود. مدیران از بازاریابان خود خواهند خواست که انرژی بیشتری برای بازاریابی مشتریان داخلی (کارمندان) صرف کنند. چرا که نرخ استخدام پایین است و کارمندان ناراضی دسته‌دسته شغل خود را به‌دلیل تنزل ابقای استعدادهای بالاتر ترک می‌کنند. 

 

 • در پایان سه مورد از پیش‌گویی‌های دیگر را با هم می‌خوانیم.
 • زنجیره‌ی واکنشی جذب مشتری. برای محصولات یا خدمات باکیفیت و گران‌قیمت، بازاریابان به راه حل‌های کوتاه مثل یک گوی جادویی نگاه نمی‌کنند، بلکه بر رویکرد کلی بازاریابی خود تمرکز خواهند کرد. معجزه در مجموعه‌ای از بازاریابی با روش‌های گوناگون رخ می‌دهد. آن‌هایی در این مسیر برنده‌اند که بر یک مسیر خودنگه‌دار برای جذب مشتریانی که قیمت بالایی می‌پردازند، تمرکز می‌کنند.
 • سخاوت و دست‌ودلبازی برند. محتوای ارزشمند رایگان بیشتر، دوره‌های آزمایشی  و نمونه‌های رایگان زیادتر در دستور کار روزانه قرار خواهد گرفت. حتی در دنیای دیجیتال نیز حقایق بنیادین با گذشت زمان خودشان را نشان می‌دهند و بزرگترین حقیقت این است که شما باید بدهید تا بگیرید. قانون رفتار متقابل به‌درستی و اطمینان قانون جاذبه‌ی زمین است.
 • جنبه‌های سرگرمی. دنبال سرگرمی بیشتر در بازاریابی خود باشید تا میان شلوغی بازار دیده شوید. سرگرمی و تفریح می‌تواند توجه افراد را به خود جلب کند. اخیرا مرد بزرگ دنیای بازاریابی یعنی دیوید اگیلوی گفته است: «شما نمی‌توانید روح و روان‌ها را در یک کلیسای خالی نجات دهید.»

بیایید با واقعیت روبه‌رو شویم. نیازی به نیروهای ماورا طبیعی و علم غیب نیست که بدانیم بازاریابی روزبه‌روز بیشتر به‌سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود. این به‌معنای استریم‌های زنده‌ی بیشتر، پیام‌های ویدیویی بیشتر و محتوای آنلاین فراوان‌تر با تقویت ارتباطات با بازارهای بکر و دست‌نخورده است.