اپلیکیشن های ایرانی در iOS‌ مسدود شدند.

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره تخصصی صنعت و مدیریت_گروه فناوری:

محدودیت‌های اعمال شده از سوی اپل باعث شده بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی روی گوشی‌های آیفون غیرفعال شوند.

کاربران گوشی‌های iOS از پنجشنبه با اختلال سراسری در اپلکیشین‌های ایرانی مواجه شده‌اند و قادر به استفاده از آن‌ها نیستند. بیانیه‌ی منتشر شده از سوی از برخی اپلیکیشن‌ها نشان می‌دهد دلیل این اختلال محدودیت‌هایی است که به‌تازگی از سوی اپل برای اپلیکیشن‌های ایرانی اعمال شده است.

اپلیکیشن‌هایی مانند آسان‌پرداخت، اسنپ، فون‌پی، سیب‌اپ و سایر اپلیکیشن‌های بانکی و پرداخت ایرانی از دیروز روی گوشی‌های آیفون باز نمی‌شوند و بسیاری از کاربران قادر به انجام کارهای روزمره‌ی خود نیستند.

در این بین بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی با اعلام بیانیه‌ای به کاربران خود خبر داده‌اند که در حال مذاکره برای رفع این مشکل با اپل هستند. همچنین اعلام کرده‌اند تا زمان رفع این مشکل کاربران می‌توانند از نسخه‌ی وب‌اپلیکیشن این اپلیکیشن‌ها استفاده کرده و از خدمات آن بهره‌مند شوند.

این برای اولین‌بار نیست که اپلیکیشن‌های ایرانی برای iOS دچار مشکل شده‌اند. سال گذشته نیز شماری ازاپلیکیشن‌های ایرانی به یکباره از فروشگاه اپ‌استور حذف شدند.

 

جلوگیری اپل از نصب اپلیکیشن‌های متفرقه به‌واسطه پروفایل‌های شرکتی ارتباطی با تحریم‌های آمریکا علیه ایران ندارد. مجوزهای شرکتی برای نصب اپلکیشن در یک سازمان یا ارگان مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای مثال شرکتی قصد دارد با استفاده از اپلیکیشن، فرایند اداری خود را مدیریت کند. با این حساب انتشار اپلیکیشن در استور رسمیاپل منطقی نیست زیرا جامعه مخاطب منحصربه‌فردی دارد. هدف از ارائه پروفایل‌های Enterprise همین مورد است تا شرکت‌های مختلف بتوانند اپلیکیشن‌هایی خاصی را ازطریق وب یا لوکال عرضه کنند.

از سوی دیگر، اپل خود را مسئول حفاظت از حریم شخصی کاربران می‌داند و به همین دلیل انتشار هر اپلیکیشن در استور به‌صورت رسمی، مستلزم گذراندن مراحل مختلفی است که زمان‌بر خواهد بود. با ارائه پروفایل شرکتی این مراحل به صفر می‌رسد. از طرفی دیگر اپل باید از محوریت اپلیکیشن‌های اپ استور برای کاربران دفاع کند و در مقابل انتشار اپلیکیشن‌های کرک شده یا ناقض حریم شخصی جلوگیری کند.

پس از رسوایی گوگل و فیسبوک، اپل تصمیم گرفت سیاست‌های خود را در مقابل نصب اپلیکیشن‌های مختلف ازطریق پروفایل تغییر دهد. بسیاری از شرکت‌های چینی و روسی با انتشار اپلیکیشن‌های کرک شده اکوسیستم اپل را تحت تأثیر قرار داده بودند. با رجوع به بخش توسعه‌دهندگان اپل متوجه می‌شوید که نظارت اپل بر این قسمت به‌مراتب افزایش داشته است تا شاهد انتشار اپلیکیشن‌های ناقض حریم خصوصی یا کرک شده نباشیم.

سال گذشته به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، انتشار اپلیکیشن‌های ایرانی که پرداخت درون‌برنامه‌ای بااتصال به درگاه‌های مختلف بانکی ایران را داشته است، دچار محدودیت شد. بسیاری از کسب‌وکارهای داخلی که نیاز به پرداخت داشتند از انتشار اپلیکیشن در اپ استور بازمانده و به سراغ انتشار اپلیکیشن ازطریق پروفایل‌های شرکتی رفتند.

در حال حاضر با افزایش نظارت اپل شاهد این هستیم که پروفایل‌های شرکتی‌ای که اپلیکیشن‌های مختلفی را ارائه داده‌اند و خط قرمزهای اپل را رد کرده‌اند، مسدود شده‌اند. بااین‌حال بسیاری از کسب‌وکارهای ایرانی با ارائه نسخه‌ای از اپلیکیشن تحت پروفایلی دیگر، در حال فعالیت بوده اما مسلماً این روش نیز به‌صورت موقت جوابگو خواهد بود.

به نظر می‌رسد تنها روش ارائه اپلیکیشن با خیالی آسوده، انتشار در اپ استور خواهد بود و تمامی راه‌های دیگر کاملاً موقتی است.