انصراف چین از میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳

کشور چین اعلام کرد قادر به میزبانی از مسابقات جام ملت‌های آسیا نیست.

 کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) اعلام کرد پس از بحث‌های گسترده با فدراسیون فوتبال چین، AFC رسماً مطلع شد که فدراسیون فوتبال چین نمی‌تواند به‌دلیل شیوع کرونا از جام ملت‌های آسیا 2023 میزبانی کند.

چین سه سال پیش در کنگره فوق‌العاده کنفدراسیون فوتبال آسیا در پاریس، به‌عنوان میزبان جام ملت‌های آسیا انتخاب شده بود.

در بخشی از بیانیه کنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره آمده است: «AFC شرایط استثنایی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا را که منجر به سلب میزبانی از چین شد، تصدیق می‌کند. چین، فدراسیون فوتبال این کشور و کمیته برگزاری بازی‌ها، این تصمیم بسیار دشوار اما ضروری را در راستای منافع جمعی جام ملت‌های آسیا 2023 گرفته است. آنها زمان لازم را برای AFC در راستای ارزیابی این تصمیم مهیا کردند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا به همکاری نزدیک با شرکای تجاری و سهامداران خود برای ترسیم مسیر رو به جلو ادامه خواهد داد و از درک و حمایت آنها در این دوره تشکر می‌کند. جزئیات بیشتر در مورد گام‌های بعدی مربوط به میزبانی جام ملت‌های آسیا 2023 به‌زودی اعلام خواهد شد.»

رقابت‌های جام ملت‌های آسیا پیش از این قرار بود از 26 خرداد تا 25 تیر 1402 در 10 شهر کشور چین برگزار شود. از کشورهای قطر و عربستان به‌عنوان گزینه‌های جایگزینی چین یاد می‌شود.

چین میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ را از دست می‌دهد؟/ قطر و عربستان آماده‌ترین گزینه‌های جانشینی

چین میزبانی جام ملت‌های آسیا 2023 را از دست می‌دهد؟/ قطر و عربستان آماده‌ترین گزینه‌های جانشینی

فوتبال آسیا سال آینده جام ملت‌های سال ۲۰۲۳ به میزبانی چین را انتظار می‌کشد، اما با تعویق بازی‌های آسیایی این مسابقات نیز تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در حالی که قرار بود چهار ماه دیگر (19 شهریور)، بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو برگزار شود، اما با مخالفت دولت چین به دلیل بالا رفتن آمار کرونا در این کشور، اعلام شد که این بازی‌ها به تعویق افتاده است. شورای المپیک آسیا درخواست کرده در یک کمیته اضطراری، تصمیم‌گیری درباره زمان جدید برگزاری مسابقات تا یک ماه آینده صورت بگیرد و صحبت در مورد تعویق یک ساله آن و برگزاری‌اش در سپتامبر 2023 (شهریور 1402) است.

در شرایطی که پیش‌بینی می‌شود که چین با تعویق یک ساله، بازی‌های آسیایی 2022 را میزبانی کند، اما تحلیل‌هایی نیز مبنی بر لغو این مسابقات وجود دارد. از طرفی مخالفت مجدد دولت چین به دلیل مشخص نبودن همه‌گیری کرونا و از طرف دیگر، برگزاری مسابقات انتخابی المپیک 2024 پاریس که در سال 2023 باید برگزار شود، به انجام رسیدن بازی‌های آسیایی هانگژو را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است، اما این موضوع می‌تواند برای کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) نیز حائز اهمیت باشد.

کشور چین به‌عنوان میزبان جام ملت‌های آسیا 2023 انتخاب شده است و یک سال دیگر باید میزبان 23 کشور باشد تا جام ملت‌های آسیا برگزار شود. با این حال، لغو بازی‌های آسیایی، یک هشدار جدی برای AFC است که شاید برای برگزاری جام ملت‌ها در سال 2023 به دنبال تضمین‌های بیشتری از چینی‌ها باشد یا اینکه تصمیمی برای انتخاب میزبانی جدید برای مسابقات بگیرد.

میزبان جام ملت‌های آسیا 2027 هنوز انتخاب نشده است و برخی مسائل، تصمیم‌گیری در این مورد را هم به تعویق انداخته است. با این حال چهار کشور ایران، هندوستان، قطر و عربستان سعودی خود را برای میزبانی این مسابقات نامزد کرده‌اند که پیش‌بینی می‌شود قطر و عربستان سعودی شانس بیشتری برای کسب میزبانی این مسابقات داشته باشند. دو کشوری که هم‌اکنون نیز با توجه به میزبانی جام جهانی در قطر و میزبانی متمرکز لیگ قهرمانان آسیا در عربستان، به نظر می‌رسد آمادگی میزبانی را داشته باشند، اما یک اتفاق می‌تواند میزبانی آنها را پیش بیندازد.

اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا برای میزبانی جام ملت‌های آسیا 2023 از چین دنبال تضمین‌های بیشتری باشد و نتواند از این کشور، اطمینان حاصل کند، می‌توان پیش‌بینی کرد که برای جلوگیری از ضرر و زیان‌های احتمالی درباره اسپانسرها و پخش تلویزیونی مسابقات، کشور دیگری را جایگزین چین کند. در چنین شرایطی، شاید آمادگی قطر و عربستان سعودی برای میزبانی از تورنمنتی مهم چون جام ملت‌ها، مشکل AFC را برای انتخاب میزبان جام ملت‌های آسیا 2027 نیز حل کند و مجبور نباشد یکی از این دو کشور را کنار بگذارد، چون در این صورت می‌توان به طور مثال میزبانی جام ملت‌های آسیا 2023 چین را به قطر سپرد و عربستان سعودی نیز، میزبان جام ملت‌های آسیا 2027 شود.

هرچند این پیش‌بینی‌ها، به شرایط کشور چین بستگی دارد. اینکه آیا این کشور همچون بازی‌های آسیایی هانگژو، درباره میزبانی جام ملت‌های آسیا دست به تصمیمی می‌زند که AFC را مجبور به تغییر میزبان کند یا خیر.


ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

نشانی : خیابان جمالزاده شمالی نبش کوچه سرو پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵

شبکه های اجتماعی پردیس فناوری کیش :

سامانه آموزش مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 

کانال تلگرام itfootball_ir@ 

 اینستاگرام   itfootball.ir          

لینکدین www.linkedin.com​​​